På jakt efter rekvisita - kan du hjälpa?

Foto: inspirationskollage till julbordet. Servett från Klässbols, näverdekoration från Nunc och träskiva från ?
Åk till en brägård och se vad de har. Om inte annat kanske en lokal skogsbrukare kan hjälpa dig.
En lokal skogsbrukare är en bra idé. Jag kan gissa vad du har för tankar runt dukningen och det kommer nog att bli jättebra. Ska bli kul att se resultatet!
När jag var liten kunde vi alltid hitta sådana där skivor ute i farfars skog. Vi brukade leka att det var trolltallrikar. Nu är både skogen och sågen såld tyvärr...
En. Juniperus communis L. Svenska synonym: enbuske; vanlig en (ssp. communis) fjäll-en (ssp. nana)
Kolla om du inte kan få tag i "skivad" en. Hur vackert som helst! Stammen har liksom så kringelkrokig form. Och så luktar det gott också. Det finns säkerligen i skogarna runt Klässbol (inte klässEbol!) utanför Arvika.
Sorry att jag inte vet vem som kan fixa. Ring de som har Klässbols vetja. Det är ju en snäll och vänlig familj!!
Lycka till!
Ett tips är Nässjö Träcentrum som har listade trä leverantörer.
http://www.tracentrum.se/page.asp?lngID=46&lngLangID=1
Hej. Leta reda på ditt närmaste sågverk. De har alltid massor av stockar liggande av förklarliga själ och är nästan alltid otroligt hjälpsamma! Vet inte var du bor men det finns fler än vad man tror.
Lycka till!
Ett tips är att titta på Nässjö Träcentrum.
http://www.tracentrum.se/page.asp?lngID=46&lngLangID=1
Min pojkvän arboristen, kan säkert fixa det, dock bor vi i Skåne... kanske inte helt smidigt om man ska skicka stockar med posten... vad säger du?
Låter grymt lovande - har dock inga tips på trä...
Lite tidningspapper skulle också passa i bilden, tycker jag. Känns lite rått och trendigt - och härstammar ju från trä... Älskar Granits julstjärna: http://inneoute.blogg.se/2009/november/gladsaker-november.html - Kanske ha små stjärnor i tidningspapper att dekorera med... Bara en idé. :-)
Jag kan nog hjälpa dig. Min pappa har en hög med björkar bakom ladugården. Han får väl såga så tungt han vågar. Eller så får du med dig en stubbe som du kan såga på brädgården. Hör av dig om inget annat löser sig och om jag ska kolla diameter.
Frida
Skall bli kul att se resultatet på onsdagoch jag börjar förstå vartåt det lutar. Har du inte ännu fått tag på skivorna så hör av dig så kanske jag kan hjälpa dig.
Skall du bara ha fyra kuvert?
///C
Jag har både såg och träd, fast inte björk tror jag. Oxel eller ask finns nog i den storleken.
Men när skall du ha det? Vet inte om jag skall till landet i helgen...
Vad spännande! Tyvärr bor jag i lägenhet och har inte ett enda träd att ge bort, men det ska bli väldigt kul att se resultatet! kram Sophie
Hej Frida!
Läser din fantastiska blogg flitigt, mycket inspirerande! Jag måste tipsa om min väns sågverk i dina hemtrakter; Brattby Sågverks AB www.brattbysagverk.se som ligger mellan Umeå och Vännäs. Prata med Marie. Roligt med lokalt sågade träd till din dukning!
Mvh
Anna
min man jobbar på sågen, kanske han kan fixa nåt??? hör av dig ifall du inte lyckas!
Hej Frida!
Har hört att denna trävaruaffär har det mesta, hör med dem (hoppas de kan hjälpa dej), finns i Västra Frölunda
http://www.abi-tra.se/?id=78
eller
http://www.panelstugan.se/
Lycka till!
/Jessica
Jag kan tyvärr inte hjälpa dig med skog här i Stockholm.... Men jag kommer vara på plats den 25 november. Ser fram emot att se resultatet
Trissor fick man öva på i massor när man skulle ta motorsågskörkort. ^^ Måste finnas mängder ute i landet.








