Inlägget innehåller reklam / annonslänkar
till bl a Svenssons, Rum21 och Ellos
I bloggkategorin Läsarfrågan svarar jag på era frågor och hjälper även till att lösa era inredningsproblem utan kostnad (min tid finansieras med hjälp av sk. annonslänkar till de produkter jag tipsar om). Letar du efter något särskilt eller har du kört fast med ett rum hemma? Skicka beskrivning och bilder till: [email protected]
————————————-
Fråga: Det senaste året har jag fått många mail med funderingar om inredningen i min lokal på Spinneriet så jag tänkte att jag samlar svaren i ett inlägg. Är det något mer ni undrar över får ni gärna ställa en fråga i kommentarsfältet!
Eftersom lokalen i huvudsak används som en fotostudio är det lite känsligt med starka färger eftersom kulörta möbler och inredningsdetaljer reflekterar ljus och ”smittar av sig” – därav är inredningen ganska färglös. Nedan har jag försökt besvara var man kan hitta de möbler och detaljer ni oftast undrar över. Hoppas det kan vara till hjälp!
– Barstolarna i trä kommer från Ellos, du hittar dem HÄR
– Den bruna soffan är en Tiki från Fogia i sk. ”vintageläder”. – Den vita soffan är en IKEA Karlanda (den har utgått från IKEA’s sortiment)
– Golvlampan har jag specialbeställt på Casa shop i Köpenhamn
– Ljusstaken är en Kubus8 från ByLassen som du hittar
Elisabeth, vi håller på att montera ett nytt kök nu och har valt luckor från Järfälla kök och med en del öppna hyllplan. Dessa är monterade utan synliga konsoller och hyllplanen är 26 mm.
Hej! Så fint! Är Karlanda-soffan en 2-sits eller 3-sits? Och så undrar jag om du har tips på vart man kan köpa stora, snygga krukor likt de du har på "kontoret" för inomhusbruk. Mvh Kristin
Kommentarer till denna artikel publiceras direkt utan föregående granskning eller annan åtgärd av Trendenser AB. Det innebär att den som kommenterar själv ansvarar för innehållet i kommentaren. Vi uppmanar dig att använda vänlig ton, ett civiliserat språk, uppföra dig väl och följa tillämpliga lagar.
Trendenser.se drivs av Frida Ramstedt och är en av Nordens största ämnesbloggar om inredning och design. Bloggen uppdateras dagligen med inspiration, nyheter och trender för livet i hemmet.
Kommentarer
Jag har en till fråga! Den fina pläden som syns, märke? Tack!
Hej. Dina väggfasta öppna hyllor? Letar såna utan konsoller men får inte napp hos de köksleverantörer vi kollat med tyvärr så tacksam för tips
Hej! Hyllorna är från Ballingslöv och installerades i samband med köket.
Elisabeth, vi håller på att montera ett nytt kök nu och har valt luckor från Järfälla kök och med en del öppna hyllplan. Dessa är monterade utan synliga konsoller och hyllplanen är 26 mm.
Hej! Så fint! Är Karlanda-soffan en 2-sits eller 3-sits? Och så undrar jag om du har tips på vart man kan köpa stora, snygga krukor likt de du har på "kontoret" för inomhusbruk. Mvh Kristin
Pläden kommer från Tingest design Astrid Olsson