Annons

Pelargonium tomentosum 



Min kategori med krukväxter och inlägget med mina gröna favoriter är några av de mest lästa på Trendenser såhär års. Kanske för att vi alla längtar efter något att fylla ut fönsterbänkarna med i väntan på våren? Ni som följt min blogg länge vet att jag älskar doftpelargoner. Dels för att de är extremt lättskötta och tåliga (de dör inte om man glömmer av att vattna dem emellanåt, vilket jag ofta gör) men framförallt för att de är så frodiga och fina och fräschar upp inomhusluften. Dr Westerlund (Geranium) är den sort jag haft allra längst, men en senare förälskelse är den ludna Tomentosun-pelargonen som doftar pepparmint. Båda är enkla att ta sticklingar på, så känner du någon som behöver klippa ner sin är det nu du ska fråga (eller stjäla) ett skott.


Foto: Frida Ramstedt, Trendenser.se

Kategorier:

Kommentarer

  • Cecilia skriver:

    Köpte två fina doftjasminer för ett par veckor sedan…inspirerad av dig! Underbar doft, och fina att se på!

  • Amanda skriver:

    Mina pelargoner dör ofta av elementen under vintern 😕

    • Frida Ramstedt skriver:

      Förstår, men de har nio liv. Minst! Mina har också bättre och sämre perioder och vintern är ju inte deras prime time, men jag brukar toppa de som ser lite ledsna ut ganska hårt framåt slutet februari/mars och ge dem lite ny jord eller näring så tar de sig alltid igen. Prova på en trött stackare och se om den kan få nytt liv!

  • Anna-Maria skriver:

    En favorit verkligen! Jag brukar alltid visa den för barn också, att de ska känna på de mjuka bladen och känna doften på sin fingrar efteråt 😊Tyvärr lyckas jag aldrig övervintra den så det blir ny varje år! Hur gör du?

    • Frida skriver:

      Visst är bladen mjuka och fina 🙂 Min har klarat sig förvånansvärt bra. Såg lite torr ut i mörkaste november/ december/januari men ingen katastrof. Vet inte om det beror på var den står, för gröna fingrar har jag icke. Man ska väl egentligen ta undan pelargoner över vintern (mormor hade dem i källaren om jag minns rätt) men mina står i fönstret året om.

  • Lämna ett svar

    Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

    Läs mer om Trendensers Personuppgiftspolicy och Cookiepolicy.

    Kommentarer till denna artikel publiceras direkt utan föregående granskning eller annan åtgärd av Trendenser AB. Det innebär att den som kommenterar själv ansvarar för innehållet i kommentaren. Vi uppmanar dig att använda vänlig ton, ett civiliserat språk, uppföra dig väl och följa tillämpliga lagar.