Läs mer om Trendensers Personuppgiftspolicy och Cookiepolicy.
Kommentarer till denna artikel publiceras direkt utan föregående granskning eller annan åtgärd av Trendenser AB. Det innebär att den som kommenterar själv ansvarar för innehållet i kommentaren. Vi uppmanar dig att använda vänlig ton, ett civiliserat språk, uppföra dig väl och följa tillämpliga lagar.
Det här huset av Tham Videgård ligger ute till salu på Domherrevägen 22, på Ekerö utanför Stockholm. Kolla in Villa G nominerad till Guldstolen 2021 för bästa inredning. Hör inte till de vanliga objekten om man säger så. Foto: lånade från @houseg_360
Jag hade egentligen laddat för att berätta en glad nyhet idag, men måste bara få ur mig detta först. Eftersom det här blogginlägget blåste upp till storm med efterföljande artiklar i Resumé, DN, Expressen och Nyheter 24. Jag är verkligen inget bra influencerämne, för jag klarar inte av drev. Så jag skriver samma sak här […]
Inlägget är reklam för Tidstrands Yllefabriker Idag ska vi få lära oss mer om den svenska textilskatten Tidstrand, som äntligen är tillbaka i produktion! Redan år 1896 började Tidstrands Yllefabriker att skapa vackert mönstrade filtar som förenade traditionellt hantverk med modern design. Företaget grundades i Dalarna av den unge entreprenören Axel Ludvig Tidstrand som under […]
Trendenser.se drivs av Frida Ramstedt och är en av Nordens största ämnesbloggar om inredning och design. Bloggen uppdateras dagligen med inspiration, nyheter och trender för livet i hemmet.
Copyright 2024 Trendenser AB, All Rights Reserved
Kommentarer
Nettos variant var jättefin. Påminner självklart om den andra men tycker ändå det är ok då nettos ändå har en egen "nisch" blir nog köp på den
Älskar den här kategorin! I det här fallet var ju kopian också rätt snygg, men jag håller med om att de måste ha inspirerats av den danska designklassikern!!
Jag håller med Johanna B – jag är såld på denna kategorin med Lika som bär! Kopian var fin men jag föredrar originalet alla gånger.
Trevlig 2a advent!
åh, netto! haha. måste nog pallra mig dit o köpa denna rip-off, faktiskt. fast lite annorlunda var den ju, trots allt.
Ja visst måste de ha inspirerats av kubus, men på ett ganska kreativt sätt den här gången. Kubus är dock favoriten – helt klart
Tycker kanske att denna är ännu mer lik …
https://www.rum21.se/sv/artiklar/square-ljusstake-l-koppar.html
Man har liksom bara satt dit glas runtom och en botten …
Men den är ju fin den också!! 😉
Är personligen inte så förtjust i kopior. Som fd musiker och tonsättare är jag en ivrig förespråkare för upphovsrätt och skyddat material. Däremot ser jag en rolig/intressant trend med vissa lågprisvarushus så som Netto och Rusta. De har fattat galoppen. De är numer väldigt trendkänsliga och snabba på nya heta innesaker. Att kunna köpa en "design"-ljusstake som ligger mellan lastpallen med det ukrainska tvättmedlet och störtkorgen med herrkalsonger i stl xxxl från Estland är ganska underhållande.
Att något är underhållande berättigar däremot inte kopiering.
De är lika, javisst men jag tycker att Netto visar på en stor kreativitet. Det är ju, som du skriver, ingen hemlighet var inspirationen kommer ifrån. Men inspireras måste man få göra, men inte kopiera.
Jag avskyr taffliga kopior men gillar den här ljusstaken ändå. Tack för tipset, även om Kubusen helt klart är snyggast
Hej, hur får man reda på om man har vunnit en tävling, när det står "vinnaren meddelas här inom kort"? kommer du skriva ut namn på dem som vunnit här på bloggen? Kram
Sanna: Vinnare meddelas alltid i respektive inlägg så du får backa till den tävling du deltagit i och kolla om du vunnit. I slutet (när alla luckor är klara) brukar jag summera alla vinnare i ett inlägg också. Mvh Frida
Hej, den här tycker jag är ännu mer lik Kubus.
https://royaldesign.se/viewitem.aspx?ID=99924
Mvh Susanne
Jag tänker såhär att inspiration är absolut helt ok! Där är vi alla vackerintresserade i tassemarkerna.
Men du väcker superroliga debatter och det är kanske av ännu större vikt än dessa som flyger rätt långt under radarn. 🙂
Så kul få se dessa kopier!
Sv: Hej igen, jag vet inte om det är jag som är blind, men jag hittar verkligen inga uppgifter där någon vinnare har blivit annonserad, inte på någon lucka.. Det står bara att "Vinnaren meddelas här inom kort" Är det för att ingen blivit utskriven ännu kanske? kram och tack för bästa bloggen!
Ja men vad skönt att höra att man inte är blind i alla fall, haha! Tack för snabba svar! Kram 🙂
Skickade min kille att köpa den idag. Nu står den i hallen och är jätte fin. Ser inte alls billig och b ut som man kan tro. Jätte nöjd ?
Nettos variant är jättefin. Såg den hemma hos Enarmade banditen. Inspiration hämtar ju alla. Kolla på bloggland, det går ju inte att skilja vissa bloggare från varandra. Jag tycker inte det gör något och vad är det man säger, att härmas är den största komplimangen.
Det beror på att vinnarna inte utsetts än. Det kan ta ett par dagar beroende på hur mycket de sponsrade företagen har att göra. Än så länge är det bara Ellos som är klar! 🙂