Söndag igen och dags att summera veckan som gått. Denna har bland annat bjudit på Möbelriksdag i Tranås, nya doftljus från Danmark och den finaste badmintonhallen jag någonsin sett.
Danska Norm Arhcitechts har släppt nya bilder på Guesthouse 16 som de inrett på Northern Zealand (i Danmark), med stolar från Brdr Krüger. Fler bilder här.
Svenska Ogland lanserar sina sängkläder i percale i tre nya kulörer: Agave Green, Deep Blue och Silt Greige.
Förra veckans nyhetssvep blev ju lite av en (doft)ljuskavalkad. Att lansera ett eget sådant verkar nämligen vara årets grej och danska Georg Jensen gör inget undantag. De breddar nu sortimentet med just precis det. En serie doftljus. I rest my case.
Swedese X Morakniv har i en hyllning till hantverket gett 11 formgivare uppdraget att sätta sin prägel på en pall skapad av spillmaterial – som kommer att auktioneras ut till välgörande ändamål.
När Ernst Billgren skapade utställningen Nya minnen för Nationalmuseum tog han ett helhetsgrepp om upplevelsen. Som konstnär och scenograf målade och formgav han både konstverken och rummens inredning. I samarbete med Källemo tog han fram Nationalpallen som nu säljs i begränsad och numrerad upplaga. Fint att den karaktäristiska mosaiken och hans målningar smugits in i benstativet.
Zlamp har lanserat en ny vägglampa med en handgjord skärm i mullbärspapper som sprider ett mjukt, bländfritt sken och en liten detalj i läder som håller sladden på plats.
Notiser
– Tradera lanserar ett fysiskt butikskoncept med en popup på Kungsgatan 18 i Stockholm.
– Danska Fredericia Furniture öppnar sin första studio i Sverige – på Södermalm i Stockholm – och blir nu tillgängliga för besök, möten och presentationer.
– Norsk ö till salu för fyra kronor och femtio öre per kvadratmeter.
– I veckan gick Möbelriksdagen av stapeln. Frågan löd; Hur kan möbel- och inredningsbranschen kombinera design med hållbarhet, innovation och digital transformation för att stärka sin konkurrenskraft och skapa långsiktig tillväxt? Svaret? ”Estetik som tål ögats slitage”. Men… Räcker det? Vi har ju redan konst- och sittpoesi och möbelskulpturer? Tänk så mycket bra vi skulle kunna skapa om vi istället använde datan för att göra saker skönare, på riktigt. Om ergonomi känns som ett tråkigt ord, vad sägs om att satsa lite på Komfortism eller Formförstånd?
Till sist. Fritz Hansen satsar stort på sin Repair Service och i veckan visade de detta underbara exempel. I byn Lilleröd, inte långt från företagets huvudkontor, finns nämligen den finaste badmintonhall jag sett. Byggd 1973 med läktare där publiken sitter på (nyrenoverade) sjuanstolar!
Foton: Pressbilder från ovan nämnda företag
Läs mer om Trendensers Personuppgiftspolicy och Cookiepolicy.
Kommentarer till denna artikel publiceras direkt utan föregående granskning eller annan åtgärd av Trendenser AB. Det innebär att den som kommenterar själv ansvarar för innehållet i kommentaren. Vi uppmanar dig att använda vänlig ton, ett civiliserat språk, uppföra dig väl och följa tillämpliga lagar.
Kommentarer
Hjärtat, jag tror första inlägget är gjort på northern Zealand – en del av Danmark – inte Nya Zeeland 🤗
Hahaha 🙈 så är det förstås, tack för ögat!