Annons

Inredningsnyheter v 20/2025

Här kommer, som alltid på söndagar, ett svep med veckans samlade inredningsnyheter och branschsnackisar. En scroll för dig som vill hålla lite koll!


Zetas Trädgård firar 50 år i år vilket uppmärksammas på flera olika sätt. Bland annat med en smyckeskollektion i silver, framtagen med Efva Attling liksom en jubileumsvas i glas formgiven av Christian Ravnbak och munblåst på Bergdalahyttan i Småland.  


Fredericia Furniture lanserar den ikoniska stolen J39 med en ny klädd sits.


I höst lanserar GRANIT x Skruf – en gemensam kollektion av vaser och ljuslyktor i klarglas, grön och rött. Designen kommer från Skrufs prototyp-arkiv. Lanseras i alla butiker och på granit.com från 18 september 2025.


Bemz firar sitt 20-årsjubileum med att lansera Bemz Woven Landscapes Collection som fullständigt förändrar en soffa genom att ge den en helt ny passform. Här är IKEA’s storsäljare Söderhamn, som fått en ny look. Jag vet inte vad jag tycker. Idén är ju kul, men blir det bekvämt?


Norrgavel har lanserat en rad nya beslag. Jag tror på den brunerade mässingen och de äggformade knopparna. Känns väldigt i tiden.


Beckers har lanserat en helt ny matt våtrumsfärg. Det är ju annars ett rum som dragits med höga glanstal för att matta ytor lättare fått fula fläckar och varit mindre motståndskraftiga mot fukt.

Notiser
– Mindre än ett år sedan förvärvet av Möbeldesignmuseum rekryteras nu den globala designchefen från IKEA över till den nya rollen som museichef på Museum of Furniture Studies
Kemikalieinspektionen har testat billig hemelektronik som säljs online (bl a lampor) av 177 produkter innehöll 37 procent (66 produkter) olagliga halter av skadliga kemikalier. Läs mer här!
Möbelbranschen krisar – efter 128 år stänger anrika Lidéns möbler i Säter.
– DUX, firar 100-årsjubileum 2026 och re-lanserar den legendariska fåtöljen Karin 69, klädd i en retroinspirerad gul textil. 

Gemlas vinbar (som ligger på Söder i Stockholm) ligger ute till salu.


Den 14 maj lanserade Bernadotte & Kylberg nya tillskott i Tulip kollektionen. En hög ljusstake och en värmeljushållare i polerad mässing och silverpläterad polerad mässing. Foto: Magnus Mårding.


Gallerie Storm och LeSundial har haft ett event för att gemensamt visa konst och smycken. Och Cathy Nordström och Aetes Gems har haft popup i veckan för att lyfta pre-used-jewlery i veckan. Gillar verkligen den växande trenden med ett kurerat utbud av väl vald vintage.

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs mer om Trendensers Personuppgiftspolicy och Cookiepolicy.

Kommentarer till denna artikel publiceras direkt utan föregående granskning eller annan åtgärd av Trendenser AB. Det innebär att den som kommenterar själv ansvarar för innehållet i kommentaren. Vi uppmanar dig att använda vänlig ton, ett civiliserat språk, uppföra dig väl och följa tillämpliga lagar.