Tävla och vinn en Stringhylla
Carolina, som kommenterat 16/1 10:49:30
Annixen, som kommenterat 16/1 23:16:00
Stefan Hjalmarsson, som kommenterat 20/1 21:31:33

En stringhylla skulle vara en fin start på året. Egentligen är det väl det enda som saknas i vårt nya hem. Skulle skapa harmoni och fylla det tomrum som en av våra väggar erbjuder.
I sommar bygger jag och min man vår sommarstuga. Det blir trärena ytor med svarta detaljer och jag ser precis framför mig hur den svarta stringhyllan vore perfekt som kryddhylla i köket. VILL HA!
Jag borde vinna en Stringhylla för jag flyttar till ny lägenhet om 2,5 vecka. Lämnar mitt älskade hus efter skilsmässa. En Stringhylla skulle passa i mitt nya kök och jag skulle bli mycket gladare än jag är just nu.
Vad kul med en tävling där man kan vinna Sting, så himla snygg!
Jag vinner gärna denna hylla eftersom jag snart ska bli sambo och min vita inredning matchar inte riktigt hans mörka. Med denna hylla tror jag att både han och jag skulle bli nöjda, särskilt när vi kan välja färg tillsammans!
String är gillat på FB och jag har även gillat en bild i deras album.
jag har verkligen velat ha en string-hylla i flera år. en gång hittade jag den perfekta på en antikmarknad. av någon anledning blev jag övertalad till att vänta med köpet till senare på dagen och då var den givetvis såld! sen dess har jag haft en liten hang-up på dessa klassiker...
Vilket sammanträffande, då jag just nu letar efter en sådan hylla, så självklart är jag med och tävlar om att få vinna en!
Min familj och jag har precis flyttat till vårt drömhem, och det enda som fattas i vårt nya inredda vardagsrum är just en stringhylla på en av väggarna som nu står tom, där på hyllan kan vi stapla upp våra böcker och bara njuta av den finaste hyllan som någonsin skapats på just denna vägg!
Har gillat och röstat på Facebook.
Mvh/Charlotte
Det vore fantastiskt att en så fin hylla få fylla!
Speciellt när vi går mot årstiden "spring" vill man få en hylla ifrån String.
Den är inget för dräggen att sätta på väggen.
När dom andra är som gamar vill jag bara fylla den med ramar.
Over and out hockeyscout!
/Jenny
Sonen bygger den ena fantastiska legokreationen efter den andra. Och ingen får rivas igen. En röd stringhylla vore perfekt till hans rum, då kan han spara och visa upp det han bygger, utan att fylla golvet och skrivbordet.
Min morbror lovade mig att jag skulle få deras String-hylla som de hade upphängd i garaget (!). Lyckan var total!
När vi kom ut i garaget, visade det sig att de förvarat färg, olja och andra burkar med klet, som förstört hyllplanen totalt... Så det blev inget med den saken.
Well, tänkte jag, dags att börja spara. Men så fixar du en tävling här!
Åh, vad jag vill vinna en hylla (utan oljefläckar och klet på)
Jag har gillat på Facebook; http://www.facebook.com/photo.php?fbid=234320463293969&set=a.234320183293997.57527.162413297151353&type=3&theater)
Jag skulle vilja vinna en string hylla för att kunna ställa upp filmerna i vårt vardagsrum. vi har över 400 filmer och vår bokhylla rasade i mellandagarna och med maken på föräldrapenning blir det knepigt att kasta iväg pengar på en ny hylla i den närmaste framtiden!
Okej, i ärlighetens namn har jag i nuläget inte ens ett eget hem att hänga upp hyllan i. Men jag tänker mig att en stringhylla är allt jag behöver för att hålla mig torr och varm en ruskig vinternatt. Eller ja, kanske inte, men det skulle vara en väldigt bra start!
Jag behöver en vägghylla till vårt kök, och då skulle en string pocket passar perfekt. Den är tidlös och passar alla stilar :)
/Camilla Palm
Jag fick en sådan inspiration när jag såg stringhyllorna. Skulle vilja sätta upp en ovanför vår blivande (snart kommande) dotters skötbord och pimpa upp skötbordet så att det blir lite snyggare och inte ett blöjkatastrofområde, som det säkert blir annars.
1. Gillat och röstat på FB.
2. Jag har ett gammalt kök som håller på att falla isär, snart ska det fixas och prio 1 är bra och snygg förvaring. En klassisk String på väggen skulle definitivt pryda sin plats och dessutom vara praktisk.
Håller tummar och tår :-)
Faktiskt så har jag inte varit särskilt förtjust i string-möblerna tidigare. Men när de tog upp i produktion igen och kom i nya färgställningar så blev jag lite kär i den rosa.
Jag skulle vilja vinna en sån att sätta i köket för att få in mer 50-tals känsla där. Dels så har jag just den rosa färgen som accentfärg och sen så har jag många kokböcker som ligger och väntar på en fin hylla.
/Annika
Min lille skrutt på snart 7 år har nästan lärt sig läsa. Mödosamt men med framgång ljudar han sig igenom Bamse och sina lätt-att-läsa-böcker. Han skulle behöva en hylla att sätta upp sina fina böcker i. Inspiration för att läsa mer!
Vill väldans gärna vinna mig en tjusig string pocket.
Har ett gäng med gamla string som täcker en vägg i min minilägenhet. Den perfekta bokhyllan som svävar och sväljer det mesta. Alla dessa har jag samlat på mig billigt genom fynd på auktioner, mormors källare och gårdsloppisar. Detta har tagit över 10 år så det är inte lätt att fynda stringhyllor : )
Saknar dock en nättare variant och har kikat på en string pocket ett flertal gånger men aldrig haft pengar över att lägga på en. Skulle bli så glad om jag vann en. Perfekta hyllan med tidlös stil för små ytor.
1,Gillade 11 walnut/white string pocket bäst.
2, Ja du, en string hylla är nåt jag ständigt önskar mej men aldrig får. Blev tokig efter att mormor & morfar slängt massa gamla stringhyllor. Så nu när jag äntligen fyller år, är född den 29 feb som känt bara infaller vart 4:de år, nu önskar jag mest just en stringhylla... igen. Kanske du kan ge mej en ? :)
Trevlig dag.
Min pappa hade stringhyllor i sitt barnrum, men när mina farföräldrar gick bort var jag lite för ung för att uppskatta arvgods och vackra designklassiker liksom String-hyllan, varav min äldre kusin gladeligen tog den i sin ägo. I vuxen ålder med inredning som ett av mina främsta intressen, har jag bannat mig själv 1000 gånger om, och skulle tycka det vore ett fint minne att äntligen komplettera mitt hem med en vacker hylla. Så nära det "förlorade" arvgodset jag kan komma.
Efter att ha suktat efter denna pockethylla i så många år, men inte riktigt haft möjlighet att köpa den, vore det helt fantastiskt roligt att förgylla mitt hem med en.
Å, det hadde vært så fantastisk å vinne en string hylle til vårt nye soverom. Vår lille datter fikk den vi hadde på sitt nye rom, så jeg ønsker meg sårt en ny til vårt sovrom. Perfekt design og evig klassiker!
För mig är stringhyllan förknippat med barndomsminnen. Hade en ovanför min säng. Idag skulle jag vilja sätta upp en i mitt kök.
skulle sitta fint med en stringhylla i pojkens rum.
(ett tips bara din nya favicon är snygg & så men du borde ha genomskinlig bakgrund inte vit) ... bara en åsikt.
Jag kan absolut inte förmå mig själv att göra mig av med böcker. Vilket fått till följd att jag håller på att drunkna i dem. Kan aldrig hitta den jag söker. Skulle vilja ha en hylla ovanför min säng för enbart mina favoritpocket.
Oooooh hade varit så fint hemma hos mig! Har en sekelskiftslägenhet (hyres!) i vasastan, göteborg, som egentligen har hur mycket potential som helst, men efter fem år som student (bara ett år kvar yay!) så består den fortfarande av billigt hopplock av andras gamla ratade grejer och ikea ikea ikea. suck. haha.
Åh, jag älskar stringhyllan, har letat secondhand som en galning men de har ju ett högt andrahandsvärde! Den skulle vara perfekt till all litteratur i min nya studentlägenhet som jag flyttar in i 1/3. Eftersom det var min exsambo som stod för alla möbelinköp så måste jag starta om från början vilket alltid är roligt för en inredningstok som mig själv men dessvärre inte lika roligt för ett bankkonto som huvudsakligen får sin inkomst från CSN.
Älskar verkligen dessa hyllor och skulle bli så otrolig glad över att få en! Den vita skulle passa perfekt hemma hos mig å den skulle fyllas me massa saker som ligger nära hjärtat! Hedersplatsen på mitten hyllplanet skulle gå till ett otroligt fint kort på min son på 20 månader som togs när han va liiiten bebis.. :D
Håller tummarna och hoppas hoppas hoppas!! ;)
Har alltid drömt om en stringhylla, men ett antal flyttar genom Europa har satt stop för möbelinköp och bagage. Men nu är jag redo :) Med ett nyinköpt hus i södra Frankrike som ska helrenoveras och byggas ut ska jag visa de traditionella fransmännen klassisk och modern svensk design, luftiga ljusa rum och att trähus inte behöver betyda fjäll stuga. Om jag vann skulle hyllan få en hedersplats i mitt kommande vardagsrum mot en bakgrund av trä (som på fotot Walnut) så att min franska gäster kan sukta efter en likadan! Mitt design korståg har bara börjat :) !
Åh, för att det snart är vår och för att jag också vill ha en stringhylla full av prunkande växter i härliga färger.
Stringhyllan måste väl ändå vara en av klassikernas Royce-Royce..? Kan man annat än bli hopplöst förälskad i denna skönhet?
För att jag skulle få så många pluspoäng av min sambo om jag kommer hem med en äkta Stringhylla!
Mitt sängbord behöver rensas från böcker. Lägger böckerna som står på tur där, men jag hittar nya fortare än jag läser ut den jag håller på med. Min tanke är en stringhylla full med alla böcker jag ska läsa ovanför sängbordet istället för på det. Ordning och reda och finns det något bättre att inreda med än fina hyllor fulla med böcker?
Vad ska varje hem ha? En stringhylla. Ursnygg och tidlös. För snart åtta månader sedan flyttade jag in i en ny lägenhet, varje sak är vald med omsorg. Nu finns det en vitt vägg kvar, några böcker, en underbar vas, några foton och andra små hjärteminnen - och för detta behövs helt enkelt pricken över "i:et". En svart stringhylla :)
Det som tilltalar mig med String Pocket är att den är klassisk, stilren och som gjord för att förändra en vägg tíll något speciellt. Med stringhyllan kommer jag få chansen att äntligen få upp lite gamla familjefoton i gamla ramar a'la second hand-fynd, fina gamla böcker och få lite charm in i min rätt så tomma och kritvita studentetta. Jag behöver den där stringhyllan, så enkelt är det bara. :)
10 white string pocket, är en blygsam hylla men med en stilsäker och ett självklart val för mig. Den hade placerats i mitt blivande kök där den kommer få ta del av mina vintage möbler och kommer få bära upp min och mina handmålade talrikar och muggar.
String är det företaget som får mig blown away, nästan varje gång de kommer med en ny design.
Deckarfantast som jag är har det under året kommit en del böcker hem till mig...Pocketböckerna börjar ta över vardagsrummet helt. Det svämmar över på bord, stolar, hyllor och golv. Att få en modernt och snyggt ordnad hylla för mina härliga pocket skulle bli ett stort lyft till heka rummet. Organiserat, överskådligt. Retro i modern tappning. Designklassiker med spännande innehåll.
Just för tillfället gör vi om storebrors rum för att lillebror ska flytta in där också. Våningssäng och smart förvaring. För att slippa ha så mycket stående på golvet så skulle den fina stringhyllan platsa perfekt där, hoppas hoppas på vinst!
Min dotter har en vit/svart briospis som jag nyligen kompletterat med en bänk med diskho som jag byggt av mdf-skivor, en bunke i plåt och vår gamla kökskran. Nu letar jag efter en hylla att hänga ovanför där hon kan samla alla sina bunkar och pryttlar och sin lilla röd-vit-prickiga teservis. En röd stringhylla skulle passa perfekt för detta ändamål, och den kan hon sedan ha med sig under hela sin uppväxt och när hon en dag flyttar hemifrån.
1) Gillar och har röstat på min favorit på FB, det är självklart den med klockan :)
2) Egentligen är ju alla värda att ha såhär snygg design i sitt hem! Personligen vill jag vinna en rosa String pocket till min sons rum. Han både älskar rosa och uppskattar fin design trots sin ringa ålder på 4 år (finns det någon ny inredningsdetalj här hemma märker han den snabbare än maken). Och visst förtjänar även barn dessa åtråvärda klassiker?
Jag och min sambo har snart i 6 månaders tid gått och längtat efter att ha en sådan String hylla hem till oss, men tyvärr har inte budgeten tillåtit oss att köpa en ännu. Denna skulle sitta som handen i handsken brevid vår öppnaspis i vårt nybyggda "lite för tomma" hus där vi tänkt oss att ha våra favoritböcker i en härlig färgskala i:) Kram Sandra
Kort och gott så är det just en sådan jag saknar till datarummet, en helt i svart, skulle bli så himla fint!
Behöver ställa alla böcker och annat som bara ligger nånstans,behöver lite ordning och reda på pryöarna för livet är kaos
"Yes yes yes" var min tanke när jag såg denna tävling! Har gått och suktat inne på Svenssons i Lammhult efter en stringhylla sen tidernas begynnelse (nästan) och letar på blocket varje dag som en tok! Vi har just målat om vardagsrummet, och fått ett fint second hand-soffbord i julklapp. Skulle sätta pricken över i med en fin stringhylla i valnöt eller ek kanske, på den nu så tomma väggen bakom soffan. Snälla tomten, trendenser och String, gör så att stringhyllan flyttar in hos mig!
Denna är verkligen retro, Får mej att minnas min barndom med denna hylla i mitt rum, för länge sendan slängd, tyvärr
Denna är verkligen retro, Får mej att minnas min barndom med denna hylla i mitt rum, för länge sendan slängd, tyvärr (glömde skriva mitt namn)
Jag har under flera månaders tid stirrat på mina fula kort på väggen ovanför mitt data/symaskinsbord och hatat dem. Alltså hatat, så där att det väller upp i bröstkorgen och hotar att kväva. Så en dag för några veckor sedan kom jag på den perfekta lösningen, vad som skulle kunna fylla den dumma tomma rutan korten kommer lämna efter sig - en knallgul stringhylla! Jakten började... Och slutade rätt kvickt när jag insåg hur dyra dem är! Jag är tjugo, pluggar och jobbar deltid - finns inte plats i min ekonomi för en stringhylla. Hörde rykten om nått liknande på bauhaus, men mitt hoppets låga släcktes fort när en av deras butikschefer informerade mig om att de inte hade dessa i sitt sortiment längre.
Nåja, vad är väl en stringhylla på väggen? Den kan vara dötrist, och långtråkig och alldeles... alldeles underbar!
:-)
1. Gillat och röstat på FB
2. Nytt år, nya möjligheter efter adventskalenderns nitlotter :D Jag skulle verkligen vilja vinna Stringhyllan så jag äntligen kan få byta ut den sedan länge utdaterade LACK hyllan mot denna smäckra funktionella hylla.
Denna tävling håller jag tummarna extra hårt för..!
Vet inte hur jag ska motivera detta, mer än att jag så länge önskat en stringhylla till vårt kök. Som föräldraledig är det inte aktuellt med någon sån lyx för mig, så därför önskar önskar önskar jag att just jag blir den lyckliga!
Jag hade en string hylla ovanför sängen med mina sagoböcker när jag var liten. Man blir nostalgisk av att se den, många minnen poppar upp!
Ny i staden och ny i första lägenheten och ny som student! allt har äntligen fallit på plats förutom inredningen. det blir ju lätt så när pengarna gärna hamnar till hyra, mat och skolmaterial.
En trendig hylla på mina annars så kala väggar skulle vara grädden på moset och med lite tips på hur man kan använda sig av hyllan för att göra den mer än bara en hylla, så kan det bli en och annan häftig ram med släktingar och vänner runtomkring. Bring´in back the 60s!
Det vore verkligen fantastiskt att få vinna en string-hylla. Jag tycker att de är så vackra! När jag var liten hade vi en hemma men tyvärr finns den inte kvar.
Jag och min sambo har för några månader sedan köpt vårt första hus. Det är vårt drömhus och i köket finns en perfekt liten väggsnutt för en svart vacker stringhylla. Jag skulle använda den nästan som på min favoritbild. Medicinflaskor (inköpta på loppis under flera år), en klocka och fina kryddburkar. Detta kommer bli pricken över i:et i vårt underbara hus.
Jag har en vägg i köket där jag länge har velat ha en stringhylla just nu sitter där en tråkig tavellist så det skulle ju vara fantastiskt att få vinna och byta ut den!
Har gillat och röstat på facebook.
/ Vanja.
Stringhyllan fanns med på min önskelista men Tomten måste ha missat den:)
Den klassiska stringhyllan passar på så många olika ställen! Men i sovrummet skulle den få en given plats i mitt hem, på väggen med en massa snygga böcker på! Ahh..kan riktigt se framför mig hur den skulle ge hela rummet ett lyft!
Jag har gillat på Fb och röstat på ett foto!
Mvh
Lisette
Om en och en halv månad flyttar jag efter sambolivet till egen lägenhet i riktigt härlig 50-talsstil. Mycket nytt ska inhandlas, men en stringhylla står på topp-3-listan. Den ska hänga i köket och ta hand om bra och vackra saker.
Stringhyllor kan man aldrig få för många av. Har en med skåp. Skulle vara fint att matcha med en pocketstring. Dubbelgillar!
Jag älskar Strings hyllsystem. Önskade mig en String soft i julklapp men ack nej. Har kikat på en blå till min sons rum sedan vi började titta på lägenhet med ett eget rum till honom. Men nu efter snart 6 månader i vår nya lägenhet har jag bara unnat mig en vit till köket. Läääängar efter en fin blå!
Jag borde vinna en hylla, för att återuppväcka min passion för inredning. Den fick sig en törn när jag tvingades flytta in i en ful och dyr andrahandslägenhet och på kuppen blev fattig både ekonomiskt och estetiskt. Jag vet att ingenting kan stå i vägen för en sann estet, men ibland kan man behöva en liten stringhylla för att komma igång med sina drömmar!
Jag har tre (eller fyra?) gamla fina stringhyllor som just nu samlar damm i garaget eftersom min sambo inte vill ha dem uppe. Saknar dem i mitt hem! Tänker att om jag får en ny hylla kanske jag kan få sätta upp den iaf och få in lite stringhyllekänsla i huset!
Vi köpte precis en Hang It All i svart/valnöt till hallen och en svart String Pocket skulle komplettera den perfekt!
i mitt sovrum saknas det en sak, en rosa string, men ej en sån för min bak! Nej, en hylla av bäst sort, 50-talet får aldrig glömmas bort! Dess färger och stajl, sätter på mina läppar ett smajl! Även min vägg skulle bli glad, jag önskar jag vinner en String en dag!
Ett hem utan en stringhylla är inget hem!
Jag skulle vilja vinna en hylla till böcker. Vi får inte plats med alla våra böcker i den nuvarande hyllan... Min man älskar att köpa böcker, men det är jag som läser dem. Bra uppdelning. :)
Det kan inte finnas finare hyllor än de från String. Jag älskar dem och har några av äldre modell. En modern gul pocket string vore perfekt att komplettera dessa med!
Vi har nyss flyttat till ett nytt hem och våra barn har var sitt rum. Min dotter har redan en second hand fyndad string, men min son har knappt några möbler alls... :) En vit string pocket skulle göra hans rum lite mer ombonat och det är han ju värd!
allt bra? ska vi följa varandra på bloglovin ? :)
Jag gillar och delar: (Emma-Lena Svedberg)
Älskar String och skulle gärna vinna en rosa att inreda min dotters rum med. Vi har än så länge inte köpt någon bokhylla. Så vad skulle passa bättre..
Om jag inte vinner stringhyllan till alla mina pocket så får jag sälja dom på blocket.
Åh - en string har länge stått på önskelistan. Skulle göra sig sååå fin i vårt kök. Hoppas på tur!
Hade varit så mysogt att vinna en stringhylla. Jag skulle ha den till att förvara alla bebissaker i badrummet. En perfekt hylla vid skötbordet.
Bästa bokhyllan i stan. Snygg och funktionell, bättre än så kan det inte bli!
Jag minns min barndoms Stringhylla. Jag skulle bli jätteglad om jag fick en sådan igen för den väcker nostalgiska minnen.
En Stringhylla skulle passa utmärkt i den lilla vrå i vårt sovrum som nu skall bli datahörna när arbetsrummet förvandlas till lilla dotterns rum.
En stringhylla skulle passa perfekt i vårt nyrenoverade kök där vi mixar lite nytt och lite gammalt, stringhyllan är ju en modern klassiker!
Det är de små sakerna i livet som gör den stora skillnaden. En stringhylla hade värmt mitt hjärta och gett de små sakerna en egen plats i mitt hem.
Som student har du inte riktigt råd med designklassiker och med all kurslitteratur blir förvaring ofta ett problem. Och eftersom att jag är inredningsstudent så är just designen viktig för mig. Att kunna bjuda hem vänner till ett annars tråkigt, lite stökigt studentboende skulle inte kännas som något problem alls med extra förvaring i form av en alldeles egen stringhylla!
Jag har precis påbörjat en högskoleutbildning och är fattig student, men med stor kärlek för String. Mina förhoppningar för min utbildning är samma som String representerar: kvalite, funktionellt och modernt. Jag hoppas på att kunna fira min studiestart med en Stringhylla! Den kommer kunna vara med mig de kommande fem åren i studierna och sedan när jag går ut i livet
Hejhej!
Jag vill gärna vinna den superfina stringhyllan för att jag ska snart inreda min sons rum och då vore det perfekt att ha en fin hylla med alla hans favoritböcker. Vilken är ganska många. :)
String är ju helt enkelt min favoritbokhylla! Det finns ju i så väldigt många varianter och är så himla lätt att kombinera med allt. Håller ju just nu på att göra om i vårt sovrum, där den skulle passa så himla bra, för böcker, smycken och annat smått och gott!
String är ju helt enkelt min favoritbokhylla! Det finns ju i så väldigt många varianter och är så himla lätt att kombinera med allt. Håller ju just nu på att göra om i vårt sovrum, där den skulle passa så himla bra, för böcker, smycken och annat smått och gott!
Jag har en vision om hur mitt sovrum skall se ut. Och det hela börjar med en string i min nya läshörna. Och det börjar bli ont om plats i bokhyllan.
Jag har alltid velat ha en string hylla då de är en favorit men då man studerar så har man inte råd att unna sig en sådan lyx sak samt att nu när vi väntar smått (finns ännu mindre pengar över till lyx) hade den varit utmärkt i det kommande barnrummet att lägga upp de fina sakerna som lyfter lill*ns rum! <3
Innan jul så tapetserade vi om i vår sons rum. Nu håller vi på och inreder det. En String Pocket skulle vara perfekt till sonens egna alster. Små ting som han är stolt över och vill visa upp.
Hej!
Jag gillade den gula stringhylla, vilken energikick! Jag vill ha en stringhylla i mitt badrum så att min pojkvän slipper snubbla över mina sprayflaskor, schampoflaskor och dylikt som står på golvet för att de helt enkelt inte får plats i det enda befintliga minimala badrumsskåp som finns! :) Öppna hyllor hade varit riktigt praktiskt också. Så ser man vad man letar efter :)
Åhh jag skulle vilja vinna den artekgrå. Den jag har nu är överfull med fina saker som skulle behöva en ny hylla att bo i.
Hej! Jag vill vinna en stringylla för att de är mina absoluta favoriter, de lyfter alla rum. Och det är alldeles för lite på väggarna hemma hos mig, det blir inte riktigt mysigt. Med en sån där hylla fylld med mina små guldkorn på, så kommer iaf en vägg att se mycket bättre ut!
För att de är det vackraste som finns.
Jag har nyligen flyttat hemifrån, men trots två stora bokhyllor och ytterligare två dvd-hyllor ryms inte alla mina böcker och filmer. En stringhylla skulle sitta superfint på mina i övrigt tomma väggar och få bära upp de böcker och filmer jag tycker om allra mest! :)
Oj oj den du skulle man ha ! Kanon fin! Önskar dig en fin kväll!
Hej, har 2 hyllplan och upphängning sedan min barndom på 60-talet. Så snyggt det vore att få komplettera och göra min egen arbetshörna. Känner mig inspirerad.
Jag skulle vilja vinna virkleig hyllan, kommer det att komplettera resten av stilar i vår mark super fina
Jag försöker att köpa designmöbler och inredning till mina pojkar, så de har schyssta grejer när de flyttar hemifrån. Bland annat så har ena pojken fått en fladdermusfåtölj med Marimekkos tyg "Kivet" i svart/vitt. Jag skulle ge hyllan till honom och sen köpa en till den andra!
Jag har flera fina prydnadssaker som inte riktigt har något bra hem. De skulle passa perfekt på en supersnygg Stringhylla.
Tuvalie 4 månader ska snart flytta till eget rum, vi håller på och inreder och bygger för fulla muggar. Med en klassisk, vacker möbel som en string hylla så kan hon fylla den med värdesaker och minnen hela livet sen!
Stringhyllan är den mest mångsidiga möbel jag känner till. Med alla de nya färgerna finns det inget rum där en stringhylla inte skulle platsa. Själv behöver jag en i sovrummet till all studentlitteratur som ligger i travar bredvid sängen.
Jag är inget fan av att skriva motiveringar om varför just jag är bättre än alla andra och borde vinna. MEN jag är ett stort fan av Stringhyllor och har lyckats komma över två stycken begagnade som jag bara älskar! Nu ska vi byta hem och det skulle vara riktigt tjusigt med en ny fin en dit.
Med mängder av böcker har bokhyllan blivit för liten, och då jag har en mångårig förälskelse i just Stringhyllan vill jag inte ha någon annan. Ekonomin har ännu inte tillåtit något köp så boktravarna på golvet växer och växer, men nu kanske de kan få ett hem?
Här länge drömt om en Stringhylla i kontoret ovanför datorn. Perfekt att ha böcker, pärmar och annat tråkigt i en supersnygg förvaring. :)
En städhylla som ökar lusten att hålla rent omkring mig är PRECIS vad jag behöver. Tycker nog övriga i familjen. Själv skulle jag hellre smycka den med olika föremål efter säsong, och ha den i hallen!
En städhylla som ökar lusten att hålla rent omkring mig är PRECIS vad jag behöver. Tycker nog övriga i familjen. Själv skulle jag hellre smycka den med olika föremål efter säsong, och ha den i hallen!
Vi behöver verkligen en hylla i vårat kök för alla kokböcker vi har. Vi köpte en liten en på Ikea som passade perfekt - då. Nu har vi så många nya kokböcker att det är fler på golvet än i hyllan, och vi har inte plats i bokhyllorna någon annanstans för dem. Bokhyllan i valnöt/vitt skulle passa perfekt för alla våra Moberg-, Dahlgren- och Hagström-böcker. :)
Den blå var min favorit i somras och jag köpte en just tack vare den där blå bilden. Nu behöver jag en hylla till och har vart i tankarna att ta den från vardagsrummet och flytta den till lekrummet. Men skulle jag vinna tävlingen så skulle det bli en grå eller vit. Superpraktiska och tar lite plats!
Jag hade en gång en Stringhylla i mitt pojkrum men jag vet inte vart den tog vägen. Nu när jag bildat egen familj och har en son skulle jag så gärna vilja ge honom en likadan. Jag har så fina minnen av böckerna som stod på hyllan och dessa kunde han få efterhand som han växer till sig.
Om jag vann skulle jag placera den på min sons rum. Han samlar på udda bilar som jag skulle placera i snygga rader
Jag har gillat String furniture och gillat ett av deras foton i tävlingen så nu håller jag tummarna för att vinna.
Jag har en tom vägg i vardagsrummet där jag vill "visa upp" vissa av dom sakerna som min son gör hemma eller på dagis - ihop med lite andra saker som betyder lite extra och som jag vill lyfta fram. Dom hade verkligen gjort sig i en stringhylla!
Åååh, det är ju såklart att jag ska vinna:-) Har precis fött världens goaste lilla knytte som ska få ett barnrum i vår nya lägenhet. Som nybliven mamma är dock ekonomin tajt, så det skulle vara fantastiskt att vinna den snyggaste hylla jag vet!!!!
I mitt hem en välkommen gäst
Skandinavisk design när den är som bäst
Har länge velat ha en String i mitt kök
Nu hoppas jag den kommer på besök :-)
Fin blogg, titta gärna in på min och lämna en kommentar! :)
Motiveringen är kort och koncist: Stringhyllor är fantastiskt snygga i all sin enkelhet!
jag vill vinna stringhyllan till mej jag ska ha den i mitt sovrum då
Jag vill gärna vinna en stringhylla som jag kan ge till min fina mamma. Jag köpte nämligen en innan jul, men den råkade jag, i julstressen, glömma kvar i en provhytt när jag provade kläder:( Tyvärr fanns den inte kvar när jag gick tillbaka till affären och jag hade inte råd att köpa en ny.
/Malin
Har snart renoverat klart köket i min första, egna lägenhet och har en vägg som jag inte riktigt bestämt mig för vad jag ska ha på, men nu kom jag på att en String Pocket skulle vara perfekt! Pricken över i:et! :)
Jag och min pojkvän har precis flyttat ihop och han älskar böcker, både att läsa dem och att titta på dem. Vi har många gånger stått och drömt oss bort vid stringhyllorna på Miljögården i Lund men det har tyvärr också många gånger funnits andra saker att prioritera framför en stringhylla. Därför skulle jag bli jätteglad om vi hade vunnit en stringhylla så att jag hade kunnat överraska honom när han fyller år i februari! Hoppas, hoppas!
/Maya
Efter att ha gjort slut med killen och flyttat står jag med tomma väggar och tom plånbok. En String-hylla i sin grafiska skönhet vore en härligt uppror mot ex-pojkvännens plottriga stil á la turistsouvenirer och elefanter i motljus! ;)
Efter att ha gjort slut med killen och flyttat står jag med tomma väggar och tom plånbok. En String-hylla i sin grafiska skönhet vore en härligt uppror mot ex-pojkvännens plottriga stil á la turistsouvenirer och elefanter i motljus! ;)
Två svarta stinghyllor har länge legat i mina inredningsplaner för att piffa upp väggen ovanför mitt skrivbord. Hittar 50% av mina planer hit via Trendenser måntro?
När hög kvalité och proffsig layout får råda
så väljer jag pocketstring, en plats på köksväggen i min stuga där myggen sticks och jag får klåda.
1. Har gillat och röstat!
2. Om jag vann skulle jag ge den till min dotter som fortfarande inte har förlåtit mig för att jag körde iväg min gamla stringhylla till loppis för något år sedan!
En String-hylla skulle vara en bra början när jag ska inreda min nya lägenhet, utan möbler jag nu står, lite hjälp med en hylla skulle mina böcker, lp och annat ploj få plats.
Jag vill vinna en hylla för om jag köper en stringhylla till så får min man spader på mig! Men jag har ju ingen till sovrummet... #beroende?
Jag älskar string och har under flera år längtat efter den "perfekta stringhyllan". Nu har jag och min sambo precis funnit oss till rätta i vårt nya hem. Vi har hittat "vår gemensamma stil" och njuter till fullo här hemma, men pratade senast i går om att vi borde köpa en stringhylla eftersom det varit i våra tankar så länge och den skulle bli den perfekta "slutfinishen". Vi vet var vi ska ha den och vad som ska stå på den, det skulle vara en härlig start på det nya året!
I min fyraåriga dotters rum finns alldeles för lite yta. Måste min man och jag nu rum med henne byta? En String Pocket är kanske därför en räddande hylla och vi skulle inte alls ha några problem med att den fylla ;-)
Jag har länge suktat efter en Sting hylla och det hade blivit en "glad" födelsedagspresent.
Tack för att Du skojar till det med lite tävling :)
//Jenny H
Å en precis sådan hylla skulle jag vilja ha på min vägg i vitt. Det är så härligt att String hyllan är inne igen och jag tror att den kommer att förbli det för det är en riktigt bra klassiker. Lagom bred, mycket förvaring, passar perfekt till mindre saker, snygga färger, passar alla åldrar, äldre som barn. Oj, behöver jag säga mer :) Nej, string hyllan blir en hylla även nästa generation kommer att bli glada i att ärva.
Tack för eran fina sida och ett mycket stort tack för er fina adventskalender som jag följt i år och även om jag inte vann så var det jätte roligt att vara med och tävla varje dag och se alla fina saker ni säljer.
Gott Nytt År på er!
anette carlsson
jag har den perfekta platsen för en vit stringhylla i mitt färgglada studenthem.. skulle bli kul med ngt lyxigt bland alla budgetmöbler ;)
1) Klart.
2) För att jag ska slippa höra min sambos tjat om att vi inte har någonstans att ställa våra böcker. Haha. Vilket är sant. Men Det finns inte många snygga hyllor. Dock skulle en stringhylla helt klart få godkänt :)
Det vore den perfekta hyllan för att komplettera mitt kontor/gym med en egen, skyddad grön hörna. Lite mynta och rosmarin växande där och kanske en orkidé på översta planet.
åh den fina, hyllornas hylla
prylarna mina, vad ska jag fylla
allt o inget kanske mången bok
miminalistiskt eller löpa amok?
Spelar ingen roll, ingenting
hyllornas hylla - det är string!
Böcker, dockor, nallar, saxar
huller om buller på barnets rum
allt möjligt jox - förutom taxar
samsas på golvet, i en blandning skum
Men även för den generationen finns hopp
att ha ordning och reda mitt i buset
Med stringhyllan blir det roligare att ställa opp
än att strö saker i hela huset!
Med denna snygga stringhylla önskar jag mitt hem förgylla!
Underbara hylla! Bor i ett litet krypin på 20 kvm och väljer därför mina möbler med omsorg. En tidlös vit stringhylla pocket i precis rätt storlek skulle vara pricket över i:et och jag skulle pryda den med bokskatter och vackra ting och låta den följa med på min resa genom livet!
Hej!
Jag har precis flyttat till Malmö då jag några veckor innan jul påbörjade mitt ett år långa examensarbete på Copenhagen Biocenter. Just nu håller pojkvännen och jag på att "bo in oss" i nya lägenheten och högst upp på min önskelista finns en stringhylla! Klassiskt, snyggt och en ultimat lösning av förvaring då man vill framhäva och inte gömma. Eftersom jag kommer vara student i ett år till (blir femte året nu) och måste hålla hårt i pengarna, skulle detta göra mig själaglad!
Tack på förhand (och tack för en inspirerande blogg)!
Hej!
Jag har precis flyttat till Malmö då jag några veckor innan jul påbörjade mitt ett år långa examensarbete på Copenhagen Biocenter. Just nu håller pojkvännen och jag på att "bo in oss" i nya lägenheten och högst upp på min önskelista finns en stringhylla! Klassiskt, snyggt och en ultimat lösning av förvaring då man vill framhäva och inte gömma. Eftersom jag kommer vara student i ett år till (blir femte året nu) och måste hålla hårt i pengarna, skulle detta göra mig själaglad!
Tack på förhand (och tack för en inspirerande blogg)!
jag var inne av nyfikenhet i en svin dyr designer butik här i simrishamn och fick syn på denna hyllan i alla de färger.. ohh jag blev så kär.. så retro fin och lovely.. men då jag såg prislappen fick jag tyvärr släppa drömmen..
men nu chansar jag att få drömmen besannad här
chanette svensson gillar på fb och tryckte gilla på mitt favo foto där
Jag och min sambo väntar barn och vi behöver en fin, nätt hylla till barnrummet. Vi har sneglat på stringhyllorna länge nu. Flera gånger har vi faktiskt åkt till butiken för att köpa en hylla men väl på plats har vi blivit tvär-snåla och stått över.
Min son ska snart få ett eget rum och en klassisk vit stringhylla hade vart pricken över i:et i rummet, en plats där han kommer kunna placera alla sina favorit saker både nu och i framtiden.
Tack på förhand o tack för en toppen bra blogg.
Wow! Här har vi ju hyllan jag letat efter! Så snygg att den ska få sitta i hallen, precis i blickpunkten när man kommer in. Den får äran att "sätta inredningsnivån" i resten av huset! När man ser min stringhylla, så ser man min favoritinredningsstil. Retro, fast nytt!
Wow! Här har vi ju hyllan jag letat efter! Så snygg att den ska få sitta i hallen, precis i blickpunkten när man kommer in. Den får äran att "sätta inredningsnivån" i resten av huset! När man ser min stringhylla, så ser man min favoritinredningsstil. Retro, fast nytt!
Skulle kunna inreda hela mitt hem med String!
Men någonstans måste man ju börja och då är pricken över i:et i vår tillbygda köksdel en stringhylla som ger snyggt öppet förvaringsutrymme men släpper in ljus i det lilla hörnet - funktion och design hand i handske!
Just i går satte vi upp en gammal ärvd Stringhylla, men alla mina pocketböcker fick inte plats. Jag önskar mig en till att ha i sovrummet, den vi har sitter i hallen utanför sovrummet.
Jag drömmer om en röd till dotterns rum. Som ensamstående kan jag bara drömma ...... Min passion är inredning och design och String finns på min 10 i topp lista över saker jag drömmer om att en dag få äga. Hade jag fått välja hade jag ägt en i varje kulör......
Jag drömmer om en röd till dotterns rum. Som ensamstående kan jag bara drömma för tillfället.... Min stora passion är inredning och design och på min 10 i topp lista över saker jag drömmer om att en dag få äga finns Stringhyllan ........ Helst en i varje kulör .......
ute efter filmtips?
jag har skrivit mina allra bästa filmtips, så ta gärna
en titt och så kan du ju alltid lämna kommentar! :)
http://aboutvicky.blogg.se/2012/january/filmtips.html#comment
Åh, det här är verkligen min favorithylla! Tänk att få chansen att vinna en sådan. Jag har tänkt att ha Stringhyllor både i sonens rum och i köket, så denna hade blivit den första till "samlingen".
Jag skulle vilja vinna hyllan, för att den är så (ursäkta utrycket) förbaskat snygg - och för att jag behöver någonstans att ha några av alla mina böcker. Har man fler böcker än klädesplagg är det ju lite svårt att få plats med dem...
Jag har otroligt mycket böcker och jag älskar varenda en. Men det finns några extra speciella som påverkat och gjort stort intryck på mitt liv. Till de böckerna skulle jag gärna vilja ha en stringhylla så de får en unik och vacker plats i mitt hem.
Hej Frida!
På min Stringhylla skulle endast de finaste sakerna få stå. Om den blir min alltså.
Jag älskar stringhyllan. Har gjort det sedan jag fyndade min första på loppis för ca 17 år sedan, då som 14 åring. Den var lite skavd o sliten o sedan dess har jag bytt två gånger genom olika loppisfynd. Men helt klart skulle det vara kul att få äga en ny som kan pryda sin plats i köket! Så snälla snälla snälla!!!
Hör och häpna, min karl önskar sig en svart String till sin 30-års dag(!) Trodde väl aldrig det skulle ske direkt. Så himla tacksamt att ge bort något så vackert till en som bor i samma hus :)
Har precis flyttat in hos min sambo.....våra stilar spretar åt olika håll och man försöker väl eliminera den ena grejen efter den andra ;).
Skulle därför vara kul att vinna en stringhylla som vi båda gillar och som skulle bli vår första gemensamma pryl :).
Jag gillar walnut/White string, jäklar så snygg! Jag har egentligen ingen bättre motivering än att jag behöver en hylla i köket att ställa mina finaste kokböcker på, och att jag är student och aldrig skulle ha råd med en äkta stringhylla. Böckerna får snällt vänta i fönstret sålänge..
Liksom många andra är jag totalt förälskad i den klassiska Stringhyllan. Jag drömmer om att ha både hela hyllsystem liksom en pockethylla här och där i vår fina 70-talsvilla där de skulle passa så väldigt bra. Eftersom lille sonens rum är det första rum vi har fixat i ordning sedan inflyttningen, är det där jag först och främst vill få upp en fin pockethylla, så han har någonstans att ha sina böcker och fina foton.
Walnut/white string - ack så snygg!
När vi köpte vårt 30-tals hus för 12 år sedan så satt det en String hylla på väggen i sovrummet som den gamla farbrorn som bott i huset lämnar kvar. Jag måste varit lite förvirrad där i allt renoverande, men jag gav bort den till våra vänner. Hur kunde jag? Som jag ångrat mig varje gång jag sett den på väggen där hemma hos vännerna. Men tänk, om jag kunde vinna en nu i stället! Då kan jag släppa tankarna på varför vi gav bort den där vackra hyllan... :)
Därför att blotta tanken på att ha stringhyllan i min ägo får mitt hjärta att slå dubbelslag av glädjefnatt :-)
Jag ska alldeles strax börja inreda mina tvillingars (3 månader) framtida barnrum och en, två eller tre vita stringhyllor är ett måste så tänkte prova lyckan och vinna iallfall en :-)
Min lilla bokhylla är så full så det får inte
plats en enda bok till. Har verkligen fått klämma in dom.
Skulle va härligt med en Stringhylla på min vägg, som jag kunde få ställa in mina absoluta favoriter i, tillsammans med gröna växter som hänger ner!
Så fint det skulle bli!
Hej Trendenser, hjälp mig att bli lite trendig?
skulle behöva en hylla och denna var verkligen snygg tycker jag! alla klagar på att jag inte har någonstans att ha mina böcker!
Mvh Patrik
Jag tänkte att det skulle kunna bli en fin present till min syster, som är den mest kärleksfulla och osjälviska personen jag känner. Hon har pratat om att hon skulle vilja ha en string hylla sedan många år tillbaka, men hon har inte haft råd att köpa en och nu har hon blivit mamma och då har hon mindre pengar/tid för sig själv.
Jag är en pocketbok-nörd. Brukar, motvilligt, göra mig av med dem efter jag har läst dem, men mina favoritböcker vägrar jag packa ner. De förtjänar att vila på en riktigt snygg String-hylla!
Jag har faktiskt sedan tidigare sparat en plats för en framtida stringpockethylla! På övervåningen finns det en perfekt nisch precis vid läshyllan, som gjord för en string.
För att jag ääälskar stringhyllor :) De är de absolut snyggaste hyllorna som finns!
Skulle gärna vilja ge vår lilla fina dotter en hylla till sitt rum.
Eg håper eg vinn, for eg elskar dei nydelege stringhyllene! Ei svart, eller kvit, hadde passa perfekt på kjøkkenet mitt :)
Ønsker deg ein fin dag!
Klem Helene
Som tenjutare under dygnets alla timmar vill jag skapa mitt eget lilla teparadis med mina finaste tekannor, koppar och färgglada teburkar i en enkel Stringhylla.
En klassisk stringhylla i antingen vitt, svart eller rött hade gjort susen på mitt kontor - snygg & bra förvaring till mina prylar som just nu inte har någonstans att bo :o(
För några år sedan kom min pappa hem från en storstädning i sitt föräldrahem. Med sig hade han farmors porslin, gamla smycken och farfars gamla String-hylla. Min lycka var total, inredningsnörd som jag är: en String-hylla hade alltid stått på önskelistan! Lyckan var dock kortvarig. För patina, charm och ett historiskt värde till trots så var inte hyllan fullt så fin som jag hoppats. Svart färg var avskavd, hyllor var utbytta och somliga var trasiga. Suck!
När chansen nu kommer att faktiskt vara med och tävla om en ny hylla måste jag ta den. En vit kreation hade passat underbart till några av mina favorit kokböcker, min älskade Boyesen-apa och min nya radio -jag håller helt enkelt tummarna för att farfars hylla får lite konkurrens!
Snygg :D
Vilken härlig tävling! Vi är precis på jakt efter en hylla till vår sovrumsvägg och den vita i bild nr 8 skulle passa perfekt!
Vi har otroligt svårt att bestämma oss för just hylla till sovrummet, så nu när jag såg denna tänkte jag att chansen bara kommer en gång. Håller alla tummar och tår att vi vinner.
Har länge velat ha en vit strinhylla till vårt kök. Väggarna ekar tomma därinne. vill inte sätta upp något eftersom jag vet vad jag vill ha men aldrig unnar mig det. Så nu passar jag på och tävlar här och håller tummarna!
Har gillat och röstat! Alla var de inspirerande förslag på användning för stringhyllan, dock skulle jag nog ge hyllan till min lilla i magen för förvaring av alla små söta leksaker och småböcker. Samtidigt ett sätt att tidigt grundlägga en uppskattning för fin och tidlös design :)
Jag behöver vinna en för den jag har är överfull och behöver en syster. Snart är det dags för vår och sommarloppisar. Jag hoppas kunna fylla på med fler godbitar.
http://retrolyckan.blogg.se/2011/august/innehallet-i-stringhyllan-var-inte-bara-svart.html
Jeg vil så veldig gjerne vinne fordi en string pocket hadde passet perfekt i min nye leilighet og lommeboka strekker ikke til enda. :)
Röstade på bild 7 med svart hylla och många oranga prylar.
Ville så gärna ha en Stringpocket i orange men när den nu inte finns vore en svart suveränt och min kala vägg skulle få liv.
Jag har i snart ett år tänk att jag ska byta ut min gamla fula IKEA-hylla till en svart string-hylla. Men med en tight studentbudget så har jag liksom snubblat på målsnöret kan man säga. Jag skulle bli så hemskt glad om jag fick kasta ut min gamla fula hylla och sätta upp en string-hylla fylld med vackra stilleben.
Jag har länge velat ha en string hylla. För att de är så otroligt vackra, och passar in i de flesta miljöer.
SNYGGA,SMAKFULLA PRAKTISKA GREJER. DET ÄR SOM JAG TYCKER MEST OM OM DET HANDLAR MED INREDNING. ATT HA DEN HÄR STRINGHYLLAN ÄR EN SJÄLVKLARHET OCH ETT MÅSTE...INTE ATT NI MÅSTE GER MIG ,), MEN JAG SKULLE VILJA HE DEN..
mina böcker förtjänar en plats i en svart stringhylla!
SNYGGA,SMAKFULLA PRAKTISKA GREJER. DET ÄR SOM JAG TYCKER MEST OM OM DET HANDLAR MED INREDNING. ATT HA DEN HÄR STRINGHYLLAN ÄR EN SJÄLVKLARHET OCH ETT MÅSTE...INTE ATT NI MÅSTE GER MIG ,), MEN JAG SKULLE VILJA HE DEN..
Hej! Allt bra? :)
String är verkligen designens" king".. Du kan ha ha den till allt, den passar till allt och du älskar den så snart den blir din. Den grön blå färgen är fantastisk och skulle pryda min dotters rum som ska ha en ton av den.
Man kan helt enkelt inte få nog av dem, stilren konst när den är som bäst.
En stringhylla skulle vara den perfekta lösningen för min förvaring i vardagsrummet. Skulle tänka mig att bygga på den med ytterligare hyllor och kanske ett skåp också. Genialisk design och snyggt som attans!
Jag har velat ha en stringhylla i flera år. Egentligen flera stycken. Tänker att alla mina pocketböcker jag samlat på mig de senaste åren (har en dröm om att ha ett eget bibliotek någon gång i livet) skulle passa så fint i en stringhylla. Eller så skulle jag fylla den med en massa teburkar.
Jag är väldigt förtjust i stringmöbler och har bland annat en gammal stringhylla hemma i lägenheten som jag förvarar mitt finaste porslin i. I nuläget letar jag efter en liten hylla till min syhörna och en stringhylla skulle passa perfekt att ha mina sybehör på! Fördelen med stringhyllorna är att objekten på dem inramas och framhävs så fint av den tidlösa, vackra och enkla designen. Eftersom stringsystemet också är påbyggnadsbart gör detta att man aldrig behöver känna att man investerat i en hylla som rymmer “för lite”. Det tycker jag är bra ur ett hållbarhetsperspektiv. Jag försöker alltid satsa på att investera i möbler som känns hållbara i sin design och estetik och som jag vet att man kan ha hela livet. Om jag vinner den här stringhyllan vet jag att jag kan ha den resten av mitt liv och sedan låta den gå i arv till mina barn eftersom den fortfarande kommer vara lika klassisk att ha om 80 år.
(Har likeat fb-sidan och gillat bild nr 11.)
1. Gillat & röstat
2. En svart string hylla skulle passa perfekt i mitt kök, är en riktig tedrickare med massa fina teburkar & muggar som det är synd att gömma bakom skåpluckorna.
Jag och min flickvän har bestämt oss för att flytta ihop och i helgen lyckades vi få hyra det mest bedårande hus i en liten by i Västergötland med en klosterkyrka från 1200talet som närmsta granne. När en bor ihop med en tjej är det helt okej att inreda hela huset i rosa, därför skulle den rosa stinghyllan vara så fin bredvid den rosa lp-spelaren. Att vi båda är slöjdare, och hyllan på bilden var full med garn är bara ett plus.
Det som är så fantastiskt med stringhyllan är att den verkligen passar i alla typer av hem och stilar. Hemma hos i sekelskifteshuset finns ingen stringhylla än men jag har länge sett flera potentiella väggar den kan få sin finaste plats. Nu har jag chansen att för första gången bli ägare till en stor designfavorit och den tar jag HÄR & NU!
Jag har verkligen önskat mig en stringhylla ända sedan jag var liten. Alltid tyckt att det var så snygga o nätta, nästan svävande. Om jag van den här stringhyllan som jag så länge trånat efter skulle en få pryda mitt framtida kök. Jag bor idag i ett gamalt 60-tals hus och jag älskar att blanda det gamla med det ny, ger en så var och ombonad känsla. Stringhyllan skulle få stå för det gamla i mitt kök. En möbel fylld med karraktär, precis för att mjuka upp ett nytt kök.
Jag har suktat i snart fyra år efter en stringhylla till mitt kök men har aldrig haft råd då det kommit upp annat emellan. Nu börjar min fästman lessna och tycka att vi ska köpa en annan hylla på IKEA vilket jag verkligen inte vill! Önskar mig innerligt en vit stringhylla till min gapande tomma vägg. Hoppas jag vinner och väggen äntligen får sin efterlängtade stringhylla!!
Vet du något om Keto dieten? Har jag missat någon grön grönsak?
En superfin klassiker, som man bara vill ha!! Ser man sen på de snygga bilderna, så är det svårt att bestämma sig.... Just nu vill jag ha alla färger :)
Jag är student med noll kronor i inredningbudget och bor i ett studentrum med kokskåp på 19 kvadrat. Rummet är delvis möblerat med otäcka möbler som tillhandahålls av värden och efter ett år här börjar jag sakna bra förvaringsmöjligheter. Enda alternativet nu om jag inte ska bli galen på oredan är att utnyttja den lilla väggyta som finns och en String Pocket är alldeles lagom stor för att fungera där. Jag hoppas verkligen att jag har turen att få vinna den!
Vi skulle verkligen behöva denna tjusiga stinghylla hemma hos oss! Har en klåfingrig liten 15 månaders som vi gärna skulle vilja slippa gömma undan alla saker som vi gillar ifrån!
Med denna pärla kan vi sätta dem utom räckbart avstånd för lilla damen istället. Toppen! :)
Upptäckte precis att jag skrivit "stinghylla" menar ju stringhylla såklart :)
Har världens tråkigaste och fulaste sovrum. är nämligen student och hyr möblerat. vore kul om man kunde få ställa undan den vidriga hyllan jag har i sovrummet och få skruva upp min första äkta designmöbel!
Åh, vad en "all black" stringhylla skulle smycka vårat sovrum! Där skulle all mitt färgade glas (räddade från oönskade hem via loppis) få ett stilfullt "hem". Vilken lycka att få se allt detta vackra, när jag slår upp ögonen VARJE morgon :)
Har gillat och röstat på Facebook.
Tack för en fantastisk blogg, Frida!
Mvh
Erika
En String ska på väggen sitta
snyggare än trosor på en....
Skulle behöva ytterligare en stringhylla att sätta min samling av gamla brödrostar, kakburkar och termosar på. Den jag har är redan överfull. Vägrar att ha någon annan typ av hylla. Prydnad och hylla skall helst vara från samma tid tycker jag
Jag håller på att göra om i vårt kontor/extra rum och det ska få en liten touch av industri och modern känsla. En stringhylla skulle passa perfekt ovanför skrivbordet att ha gamla konservburkar (pennställ) på och andra saker som lyfter ett kontor.
Mvh Hanna Nyman - whiterainbow
Jag gillar på FB och har gjort tummen upp för min favoritstring!
Vi har så sjukt mycket böcker och snart måste jag börja rensa bort en del och de böcker som åker ut först är tyvärr pocketböckerna så en string skulle rädda dem från ett för tidigt farväl!
Igår kom min son på att av alla i familjen är han den ende som inte har en Stringhylla i sitt rum.. Och det är ju förfärligt orättvist när jag tänker efter...
En Stringpocket hade varit perfekt till alla hans legobyggen.
har en gammal tråkig hylla i badrummet så en stringhylla hadde varit toppen att få hänga istället.
Igår kom min son på att han är den ende i familjen som inte har en Stringhylla i sitt rum...
Och det är ju förfärligt orättvist.
har en gammal tråkig hylla i badrummet så en stringhylla hadde varit toppen att få hänga istället.
Min samling av oemotståndliga Rörstrand-vaser växer så det knakar. Om inte jag får loss mer hyllplats så knakar nog snart även fogarna i mitt och hustruns förhållande;)
Jag hoppas att jag vinner en sting pockethylla. Gör jag det ska jag ge den till min lilla systerson, 1½år gammal som ska få ett eget rum i det nybygda huset. Där kan han sätta sin gula elefantsparbössa och sina fina träleksaker från Brio och andra saker som moster (jag) gett honom. Jag tycker absolut han bara ska ha det bästa och snyggaste!
Jag hoppas att jag vinner en sting pockethylla. Gör jag det ska jag ge den till min lilla systerson, 1½år gammal som ska få ett eget rum i det nybygda huset. Där kan han sätta sin gula elefantsparbössa och sina fina träleksaker från Brio och andra saker som moster (jag) gett honom. Jag tycker absolut han bara ska ha det bästa och snyggaste!
Är i full gång att planera för mitt lilla kontorshörn o satt precis o funderade på hylla när jag såg tävlingen! String är ju så otroligt snyggt, stilrent o skulle passa perfekt över skrivbordet.
Jag heter robin och är snart 22 år.
jag flyttar snart in i min egen första lägenhet som är en liten 1a.
jag har knappt råd med hyran då jag väntar på att få besked från min yrkesutbildning så att köpa nya möbler är uteslutet. jag hade verkligen uppskattat om jag vann hyllan, min första designade möbel!! tack på förhand!
Åh precis en svart String pocket har jag funderat på till den tomma väggen bredvid spisen i mitt lilla svartvita kök, den skulle bli såå snygg där.. jag kunde ställa kryddor o andra småsaker på den. Jag håller tummarna hårt för att det är min tur att vinna den här gången!
O annars, tack för en jättebra blogg :-)
Jag har haft samma rum hela 9 år utan att ha bytt möbler en enda gång! Äntligen ska jag byta rum och håller på att fixa i det nya. En svart hylla hade suttit perfekt på väggen i det nya rummet :D
En stringhylle hadde gitt den bittelille leiligheten vår et realt løft! Detaljene som teller! ;)
Den där väggen i vardagsrummet som fortfarande ekar tom i väntan på det där perfekta att pryda den med - vad vore mer perfekt än en Stringhylla i svart och valnöt! Den, i sin tur, skulle prydas av saker med det där lilla extra - som souvenirer från min och killens gemensamma resor, fotografier, speciella böcker och ett charmigt litet bonsai. Och voila, där skulle vi ha det som är pricken över i:et hemma hos oss!
Livet går fin så fint att man bara undrar när det ska braka. Men även solen har fläckar, efter mindre renoveringar, klura på smarta lösningar, fixa så färg och rum funkar. Så har jag tappat stinget (och pengarna) det finns en tom tråkig vit vägg ovanför soffan där jag vill ha hyllor men hela tiden slutar det hos String med en önskans-suck och en ensam fluga som flyger ur plånboken. Låt denna hylla bli starten på en vacker vägg.
1. Jag gillar!
2. Jag skulle vilja vinna en hylla till min son som nyss blivit 3 år. Hän är "en stor kille nu" och hyllan skulle passa perfekt över hans skrivbord.
1. Lajk på String!
2. Jag skulle kunna säga att jag vill vinna hyllan därför att jag har många fina favoritböcker som jag behöver hitta en plats åt. Jag skulle kunna berätta att det finns en plats i min fina lägenhet som hyllan skulle smycka perfekt. Men istället säger jag bara att jag verkligen vill ha en String-hylla och jag skulle blir superglad om jag vann, för jag vinner typ aldrig något.
Om jag hade en sån här praktisk fin hylla
Jag den med mina pocketböcker skulle fylla
Älskar designen som String haft i alla år
Den genom decennier sig i varje trend står
En hylla som är i en stil och klass för sig
Som utan tvekan skulle passa hemma hos mig
Nu hoppas jag att jag blir en lycklig kvinna
Och kanske har turen att denna tävling vinna!
för att det skulle vara en fin komplettering till vårt vardagsrum. en plats att ställa fina saker och favvoboken på. den gula skulle göra sig finfin ihop med våra gula gardiner.
tänk vilken fin vårstart!
Gillat och klart! Jag bor i en liten studentlägenhet och string-hyllan hade passat perfekt där som inspirations- och motivationshylla att titta på när studierna går trögt! Som student skulle jag nog väntat några år med att unna mig en string-hylla (med tanke på ekonomin) men nu kan den drömmen bli sann genom den här tävlingen istället! Yippie!!!
En röd string-hylla har stått på önskelistan länge! Den skulle passa perfekt hemma hos Emma Röd (som mina kompisar kallar mig) särskilt nu när vi flyttar till hus och har en massa härliga rum att inreda.
För drygt ett år sedan målades en vägg om till vit med storslagna fantasier om all vacker konst och hyllor som skulle vara där. Väggen är fortfarande tom..helt tom ! Behöver en nytändning för att få något gjort !
String-hyllan hade suttit perfekt på väggen i hallen, bredvid den andra String-hyllan som jag sparat länge till! En gul och en vit String-hylla sida vid sida, det kan ju inte gå fel!
Önskar önskar att jag vinner!
Vi älskar denna bild: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.234320183293997.57527.162413297151353&type=3#!/photo.php?fbid=234320333293982&set=a.234320183293997.57527.162413297151353&type=3&permPage=1
Tänk vad färgerna kan göra en glad. Nu sätter vi igång och städa, efter att ha studerat denna vackra hylla med dess prylar. :) Vi deltar så klart i tävlingen och håller alla våra tummar, för att själv få en sådan vacker städhylla hemma. :)
Tack för en bra blogg,
MVH Sophie & Lilla Hilma
Så, gillar på facebook!
Min motivering är väl mest att de är förjäkla snygga! I alla färger och former. Och allt man ställer i dem blir liksom lite lite snyggare på något magiskt vis.
Vad vore väl en lägenhet med en string-hylla? I en sådan skulle till och med kurslitteraturen se bra ut.
Åh vad jag är dålig på att motivera mig själv ibland, speciellt i tävlingar för det låter så "klychigt" ibland MEN jag älskar stringhyllorna! Har ett par här hemma redan, men det fattas en och det är i min yngsta sons rum! Det finns en tom plats på väggen som väntar på sin string :)
Håller tummarna nu! Kram Karin
Skulle så gärna vilja vinna :-) hyllorna är så himla fina och behöver en till min 2 årings rum så det blir lite ordning bland alla barnböcker :)
Vilken bra idé med tavlorna runt den grå hyllan! Nu vet jag precis vad jag ska göra med de ovala ramarna som jag ärvt av farmor! Bara själva hyllan som saknas...
Önskar få mer stringens i mitt arbetsrum!
1. Gillat på Facebook.
2. Det rum som jag alltid drömt om att få inreda är mitt alldeles egna hemmakontor. Efter att ha varit en underbetald servitris och kämpat för något bättre så länge har jag nu fått ett jobb som butikschef och ska nu äntligen flytta till hus och få inreda mitt alldeles egna kontor!
Jag vill fylla min stringhylla med vackra böcker, knalliga ramar och antika ting. Alla fula mappar och pärmar ska inte stå på en sådan hedersplats!
29 stycken är de. Ibland lite huller-om-buller. Ibland irriterande. Ofta läsvärda. Någon gång då och då alldeles perfekt ordnade. Bokstäverna. Bokstäverna i böckerna som är svåra att läsa långsamt och som man sörjer när de redan är slut. Dessa bokskatter vill jag samla i den finaste hylla man kan tänka sig, de förtjänar det bästa. En liten skattkista på väggen.
Åååååh det skulle passa så bra med en rosa till min femårings nya rum. Fast om mamma fick välja själv skulle det bli en vit :)
Min lilla/stora tjej ska fixa sitt rum. Det ska målas/tapetseras/möbleras och fixas förvaring. Det mesta ska nu stoppas undan i lådor och skåp, men! en string hylla är precis vad som behövs till det fina som inte ska gömmas.
Gillat på FB också där jag ser en koppling till min dotters framtida rum. :-) Tack för fin tävling /Caroline i Växjö
Gillat på FB =)
Jag skulle bli superlycklig om jag fick sätta upp en vit stringhylla i min lilla vita hall. Vi är fem i familjen så det är trångt i hallen och det blir inte bättre av avsaknaden av något snyggt och stilrent där. Jag skulle kunna beundra den varje morgon då jag kliver upp eftersom dörren till sovrummet är från hallen. Oj, vilja snygga mornar det skulle blir ;-)
Pappa hade en Stringhylla till sina leksaker o böcker som barn. När jag var liten hängde den hos farmor o pappas leksaker o böcker fanns kvar i den, så det var min favorithylla när jag var barn. Nu hänger hyllan i mitt kök, fylld med fina minnen. Påminner mig dagligen om min fina pappa o farmor. Nu har jag själv en liten skatt o en hylla för henne att fylla med minnen är högst på min önskelista.
Kah ska för första gången i livet flytta från mamsen till en egen lya och behöver då köpa mig en massa. SÅ det vore härligt att få slippa köpa nått i allefall =P
Jag ska få renoverat nu till våren och har valt en ljusrosa tapet i hallen så denna lilla hylla skulle bli ypperlig där. Så kan man ha den tilll div hallgrejor det kommer bli gint. Om jag har tudr
Har kakelväggen, hoppas på hyllan, sedan på jakt efter skeletten.
Åh älskar stringhyllan de är så praktiska och passar i alla hem. Skulle passa perfekt i vårat kök för kaffe o disktabletter så de små bus killarna inte når dem ;)
Vi har flyttat och ska nu inreda vår 6 månader dotters rum. Jag har tänkt att inreda rummet med vita väggar men med mycket färg för övrigt. Grundfärgerna kommer vara lila, grön och gul men det kommer även att vara en massa andra färger. En gul pocketstring hylla skulle vara pricken över i:et i hennes rum!
Jag är gärna med!
FB: C Care Regn, har gillat den vita hyllan och den skulle göra sig i mitt kök och skulle få äran att ta hand om mina kokböcker som nu ligger i "fina travar" lite var som helst.
Har länkat.
http://care69.blogspot.com/2012/01/23-jan-vinn-en-stringhylla.html
String. Överst på önskelistan. Till mormors porslin, pappas halvfranska band, samlingen av mangafigurer, 50-talsvaserna och alla de minsta skorna... Vill ha alla färger, minst en i varje rum!
Jag vill ha minst en stringhylla i varje rum. Nu flyttar vi till radhus och den rosa hyllan skulle bli ett perfekt inslag i det färgglada barnrummet. I hyllan skulle det stå leksaker från 50-talet, gamla barnböcker, foton och lite annat fint.
Jag la min röst på hyllan med hyllplan i valnöt och gavlar i vitt...fast svarta är minst lika fina. En hylla som denna skulle få flytta in hos mig för att jag så gärna vill ha en. Den är så perfekt stilren och praktisk precis som jag gillar. En riktig milstolpe i svensk designhistoria.
String-hyllan är möbelvarianten av mitt livsmotto "kvalitet & komfort", för vad är skönare än struktur med hjälp av snygga och hållbara förvaringsmöbler?
1, jag gillade/röstade på 9 black string pocket då jag tyckte den var snyggast stylad, om man skulle nominerat en andraplats hade jag röstat på den röda.
2, jag vill vinna därför att jag VILL HA en string pocket. Jag satt senast imorse och kollade på en vit/vit och funderade på hur lång tid det tar som student att spara ihop 950 kronor. Den skulle sitta över köksbordet och husera salt, peppar, morgonmediciner och en eller två ensamma tulpaner.
Ett måste! Jag bara VILL ha.
1) Röstade på "11 walnut/white string pocket"
2) Bor i en lägenhet med endast hyrda möbler. Som student skulle jag aldrig ha råd att köpa något så fint. Samtidigt som det skulle vara så himla roligt att få ha något som var bara mitt i allt det hyrda!
Mvh Anna Johansson
1. Gillat/röstat på fb: CHECK! :)
2. Jag har en synnerligen stark och säregen ovilja mot att göra hål i väggarna för att sätta upp saker hemma, men för en stringhylla i valnöt och svart skulle jag gladeligen göra ett undantag. Jag skulle till och med gå så långt som att borra hål i förväg och då förstår ni kanske hur oerhört såld jag är på denna underbara skapelse..!!
Jag har gillat den rosa!! Den skulle vara urfin i min yngsta tjejs blivande rum. Skulle vilja ha en storblommig- o färgglad tapet och så en liten rosa string på den- gulligt!
Tack för en superbra blogg!!
Röstade på den rosa, så söt! Älskar stringhyllor och har länge velat ha en. Det finns behov av att pigga upp de flesta rum och med en stringhylla är det enkelt, bara att ställa upp fina grejer på den så förhöjs hela rummet!
röstade på den gula, underbar ju! om studentekonomin tillät (vilket den verkligen inte gör) så skulle jag köpt flera stringhyllor för länge sedan, nu har jag inte en enda... att se den gula underbara skapelsen varje dag skulle få mig på så gott humör - varje dag ;-)
Tipsat om din tävling här
http://molnboanna.blogg.se/2012/january/stringhylla-231.html
Gillat och röstat! Även om jag egentligen ville rösta på SAMTLIGA av de underbara hyllorna..!
Jag är en string-älskare och kan bara inte låta en sådan här chans sippra undan. Även om jag alltid har den positiva inställningen "jag kommer aldrig vinna" så känner jag ändå att jag är skyldig mitt string-hjärta att göra detta :)
Hemma i vårt hus, som är byggt på 60-talet så har vi två orginalstringisar från när det begav sig, och vi dyrkar dem så klart, men att få komplettera den samlingen med en till skulle ju vara ljuvligt! OM jag vinner så är det klart som korvspad att det är min lilla dotter som ska ha den i sitt rum! En gul. Eller en röd. Eller ev vit...eller, eller, eller :)
Jag är med!
En sådan hylla skulle passa PERFELT i mitt nya rum som jag nu har gjort en design på hur det ska se u i vårat nya hus som i förhoppningvis ska kunna flytta in i i augusti! :) Vi ska riva det/ renovera det! huset vi köpte var det massa dolda fel i tak, väggar, bjälklag, golv och aa, typ allt !
Jag ska ha lite gammal/ny stil och den passar till båda och den är ju skit snygg!
Hoppas jag vinner!
Kram Anna!
Oj hej! Du kommer att ha en HEL del kommentarer att gå igenom. =)
Såklart vill jag va med och tävla. Jag har redan varit inne och gillat den vita med massor gröna växter på.
Och skulle jag vinna, så skulle jag sätta upp den i barnkammaren som just nu är under konstruktion inför den kommande lilla bebben i maj. Klart ungen ska ha en Stringhylla att ställa favoritleksakerna på! =)
Håller på att inreda min sons rum, han är 7 månader. Jag skulle verkligen vilja ställa de där speciella sakerna han fått/får av speciella personer, ni vet sådana som man sparar hela livet för de betyder så mycket för en, de skulle få stå på en alldeles egen vacker hylla.
Den svarta stringhyllan skulle verkligen passa perfekt i mitt vardagsrum! Hoppas nu att jag vinner tävlingen och kan förgylla min lägenhet med denna klassiker :-)
En stringhylla vill jag ha. Det skulle verkligen göra min dá :)
Har gillat sidan och ett foto på Facebook (Anette Kristoffersson).
Jag skulle gärna vilja vinna en stringhylla som min syster skulle få när hon fyller år i mars. Vet att hon har suktat efter en sådan jättelänge!
JAg är med och har gillat bilden 1 string pocket for artek med namnet Hannele Rantamäki
Jag skulle vilja vinna hyllan till oss för att vi är en familj med mycket böcker och mina älskade böcker får inte plats i hyllorna här hemma längre för att det är fullt med andra saker.
Så denna hylla skulle vara perfekt att sätta på min sida av sängen i sovrummet för att på min sida på väggen äre bara tomt och naket..
Vi har en vägg i vårt kök som väntat på en stringhylla i flera år, väggen låter hälsa att den är dödstrött på att vänta!
Jag försöker köpa långsiktiga möbler som håller och kan ärvas vidare i livet, till mina barn i framtiden och barnbarn. Stringhyllan skulle jag bevara fin och njuta av och föras vidare senare i livet. Den går liksom inte ur tiden! Om jag vinner skulle stringhyllan placeras i köket med goda teer och min alessi juicepress på, även ett av mina fina Kay Bojesen djur ovanpå.
Paniken i min blick, när denna tävling jag reda på fick.
Jag vill så gärna vinna en String, det skulle ge mitt hus en klar bättring!
Min själ skulle må suveränt, att få vinna vore klockrent!
Hej!
Här hemma håller vi på att göra om lillans rum. Vi ska ge henne ett kök och en matplats där hon och hennes vänner kan leka. I min vision har jag över hennes bord satt upp en stringhylla i rosa. Det skulle verkligen fullända hennes rum, och lillan skulle också såklart bli superglad! Det vore super kul att få vinna detta, då jag aldrig vunnit något tidigare!
har gillat på facebook också :)
Emma
Hej! :) Jag tycker att just jag borde vinna en string hylla för att:
1. Min man Clint och jag har i sommar återinvandrat hem till Sverige helt utblottade efter över ett års arbetslöhet i utlandet. Vi är tvungna att starta om, helt från scratch. Vår lägenhet är ack så tomt och en String hylla vore väl den allra bästa grund att börja bygga på?
2. Jag har faktiskt ALDRIG vunnit någonting! Scout's Honour! (Ja, förutom min underbara man då) ;)
arbetsLÖSHET skulle det ju vara ^^ haha! slöa var vi definitivt inte! XD
Som yngst av fyra syskon har jag under min uppväxt sett ett antal stringhyllor från mina farföräldrars hus försvinna in i mina syskons lägenheter. Jag har precis flyttat hemifrån själv och förrådet av stringhyllor har sinat. Jag får alltså klara mig utan Stringhylla, trots att det är precis vad jag hade behövt i min 25 kvm stora lägenhet. Förvaring alltså!
Jag skulle förmodligen aldrig köpa en string hylla själv, eftersom jag helt enkelt inte vet hur sjutton jag skulle kunna motivera att lägga så mycket pengar på en hylla. Skulle en Stringhylla mot all förmodan hitta hem till min lägenhet så skulle jag klappa den och prata med den varje dag.
Gjort med namnet Emilia Lindbom.
Jag skulle vilja vinna till min blivande lägenhet, man måste ju börja någonstans. Dessutom är jag förhoppningsvis inte kvar så länge till hemma då jag är gravid och skulle vilja ha en egen lägenhet :)
Jag har tre gavlar till en stringhylla, men enbart hyllplan verkar omöjligt (?) att få tag på. I alla fall på de loppisar och auktioner jag varit på säljs de alltid tillsammans. Jag skulle behöva lite pepp i mitt letande, och en hel string-hylla skulle verkligen vara perfekta moroten.
string i stjärten är inte min grej, men denna hyllan oj, kan inte ens minnas när jag förälskade mig i den. så underbart fin och älskar att den går att bygga ut, tänk att ha string över en hel vägg åh så underbart !
Jag skulle hemskt hemskt hemskt gärna ha den blåa hängandes på min vägg! Jag har velat köpa en stringhylla i flera år men aldrig riktigt känt att jag haft råd. Dessutom har jag hittat tapeten jag måste ha i filmen Drive och där skulle en blå stringhylla passa perfekt!
När två ska bli ett måste man ordna snygg förvaring för alla grejer på något sätt.
Vad skulle bättre denna uppgift kunna fylla än en underbart fin STRINGHYLLA!?
Åh vilken läcker hylla! Skulle vara ursnygg i vår nya lägenhet vi ska flytta till i februari, och mitt rum ska bli liaks nyggtsom kungahuset, det svär jag på! men denna hylla, går inte att slå! Oj, så fin! Håller tummar och tår nu stenhårt! =)
Stringhyllan är så perfekt, för den är luftig så den märks knappt. Den är vacker, det är en helt otrolig uppfinning.; så enkel och genial. Och man kan bygga ihop fler Stringhyllor så att man kan täcka alla väggar om man nu vill det, OM man har så många Stringhyllor vill säga....och det har man ju inte....men en kanske ;)
Älskade den sista bilden med stringhyllan i vitt och valnöt. Färgerna var så mjuka och harmoniska. Gillade träkänslan mot de vita kanterna och tänker mig att hyllan ska flytta in i mitt och sambons hus när vi väl flyttar om några år. Tills dess skulle en helvit eller helsvart passa snyggt in som konstverk med mina favoritböcker i vardagsrummet!
En sådan fin hylla
skulle jag önska åt min lilla
att den med böcker och små japanska figurer få fylla
det skulle hon verkligen gilla!
Har gillat på FB (A-C Wikberg)
Min favorit hylla, drömmer om en hel vägg med string, ja faktiskt ett helt rum - ett eget bibliotek och någonstans måste jag ju börja så det får bli med en "pocket" till favoritböckerna att placera i min läshörna vid "moster Ingas fåtölj"!
Det bästa(?) med String är att man kan börja med en liten hylla som efterhand får växa, växa i takt med bokinköpen. Varvat med mina hyllor för böcker vill jag ha några string-vitriner för mina favvoprylar och minnen!!!!
Jag kan aldrig få nog av hyllor, speciellt inte den klassiska och ursnygga stringhyllan :D
En stringpocket skulle sitta fint som sänghylla ovanför vår nya sänggavel som jag skall snickra ihop i helgen. Mdf:en bärgade jag i veckan, gick in i bilen med en centimeters marginal åt varje håll. I morgon skall jag shoppa stoppning och tyg. Jag har siktat in mig på tyget Annansilmä från Marimekko.
Hoppas jag lyckades gå med i fb-gruppen! Gillade gjorde jag iallafall.
ATT VINNA DEN, DET SKULLE BLI BRA. OCH SÅ HIMLA BRA ATT TITTA PÅ !!!
Högst på önskelistan: en tidlös stringhylla
vill den med omsorgsfullt valda ting fylla
Strinnings skapelse skulle mina beundrande gäster förbrylla
mitt hem uppdatera & förgylla!
Ett litet tillägg:
Har förstås också gått med i String Furnitures FB-grupp och röstat på min favoritbild, den vita stringhyllan med gröna växter som slingrar sig runt :)
Har växt upp med mina böcker i stringhyllor, så det är verkligen hemkänsla för mig! Flyttar nu till en 16 kvadratmeter stor lägenhet där det verkligen skulle vara fint med en stringhylla på väggen som kan innehålla mina kursböcker i vår. Hade varit toppen med lite positiv energi i form av en tävlingsvinst dessutom! =)
Jag vill vara med och tävla, har gillat och röstat på favorit bilden på fb.
Denna hylla skulle passa alldeles perfekt i min lille killes nya rum (som vi strax ska börja renvera) Har tänkt mej ett riktigt grabb rum som ska kunna hänga med ett tag, och vad skulle inte passa bättre att sätta samlingen av de finaste leksaks motorcyklarna och bilarna på än en riktig stringhylla =)
Nu har jag gillat, den svarta med plex. Nyinflyttad i en lägenhet i svart och vitt, skulle den vara en bra detalj ja ett riktigt kex. Stilren, men samtidigt med en twist, skulle den passa helt perfekt i sovrummet mitt. Svart och vitt kanske blir tråkigt i sig, men inte tycker jag att denna kommer att vara trist. Så låt mig nu vinna denna fantastiska string, jag behöver den ja, den har varit mitt allra första tjing!
min mamma sparade, som liten flicka i böjan av 60-talet, sin veckopeng och köte en fin stringhylla. Denna har jag haft i mitt korridorrum som student och i min första lägenhet. Nu har den varit nedplockad ett tag då jag bott utomlads och nu när jag är åter i Sverige och just har köpt min första egna lägenhet skulle jag sätta upp den på min hallvägg - då är den borta!! Och står ingenstans att finna. Jag skulle vilja ha en stringhylla till min lägenhet och som jag sedan kan ge till min mor som kompensation för att jag slarvat bort hennes barnsdomsdrömhylla!
Ååååååå!!! Jeg har ønsket meg string hyllesystem til alle bøkene mine (mange bøker) i flere år!!!!
Åååååååå!!!
Jag älskar klassiker vill fylla mitt nyinköpta hem med dessa dock kan det bli dyrt att fylla 320 kvm så en vinst skulle minst sagt passa utmärkt !
En stringhylla var den första möbel jag någonsin köpte. Den följde med mig nästan jorden runt i olika flyttlass men försvann spårlöst i det senaste. Saknar den så och vinner mer än gärna en ny :)
Just nu har jag och min sambo massa stängda skåp och bokhyllor, där ingenting syns. Efter ett par år ihop har vi äntligen insett hur fina prylar vi har där bakom bokhyllornas stängda dörrar. I en stringhylla skulle våra fina ting få visas upp och glädja både oss och våra gäster. Min stackars Kay Bojesen Apa skulle få hedersplatsen, genom att hänga i en av hyllorna, som pricken över i.
kommenterade här 2012-01 17, klockan 11.55 och 12.28/ har problemet med konton, så den här är aktuellt i fall man vinner ,)
Lönt att hålla tävling! Du ger ju ändå bara vinsterna till dina bloggvänner!
Jag vill vinna en Stringhylla till min dotter Annika som ska få ett eget rum. Häftigt att få en designklassiker. Den kan hon ta med sig när hon flyttar hemifrån om (sissådär 18år).
Gillat och röstat pà Facebook - Sofie Lindholm
Nu kan jag äntligen fà packa upp mina älskade prydnadssaker som ligger nerpackade ii en làda. Har länge varit pà jakt efter en stringhylla. Skulle passa perfekt till mitt hem
Jag har länge velat ha en Stringklassiker. Har från den 1a januari blivit sambo och lägenheten ska pyntas men planerna sprack då vi får betala dubbel hyra på två håll vilket kom som en liten tråkig överraskning.
Min farmor hade en stringhylla som jag skulle fått, men någon annan kom före och lurade den av henne.Ledsamt men så eftertraktad är den.Kanske kan turen stå mig bi nu istället, så jag slipper fälla fler tårar över spilld mjölk,som farmor sa.
Jag har flyttat till eget boende och har jag många platser där den skulle passa.
Gillat på facebook, svart hylla.
Jag har flyttat runt mellan 7 städer på 2 år (allt från Sverige, Taipei, London) och är nu inne på mitt fjärde boende i Stockholm. Jag älskar Stringhyllorna! Men min studentekonomi tillåter inte det just nu. Min mamma har hela sin lägenhet fylld av stringhyllor vilket förstärker ha-begäret hos mig.
<3 String
då allt i mitt rum går i rosa hade det varit perfekt med en matchande hylla. Som fattig student är dessa hyllorona endast ögongodis då jag inte har möjlighet att köpa en själv!
När jag planerar för vårt ofödda barns del i vårt sovrum ser jag en röd stringhylla framför mig. Den ska placeras ovanför sängen så att böcker och fina leksaker kan samsas. Jag tycker att detta är en perfekt möbel som vårt barn kommer att ha användning av hela livet och därför är det en långsiktig investering inte minst ur miljöaspekt.
Har gillat String och bild på Facebook.
som liten var jag på auktion och ropade in en stringhylla för 1kr! Jag fattade aldrig det fräna i den då och det gjorde ingen annan på auktionen heller tydligen... Hyllan är dessvärre inte i min ägo längre så nu önskar mig en ny äkta String år 2012!
som liten var jag på auktion och ropade in en stringhylla för 1kr! Jag fattade aldrig det fräna i den då och det gjorde ingen annan på auktionen heller tydligen... Hyllan är dessvärre inte i min ägo längre så nu önskar mig en ny äkta String år 2012!
Samlar på Lisa Larson figurer och har vågat placera ut dem. Bokhyllan är med andra ord inte kattsäker ;-) Inget skulle vara bättre än en stilren Stringhylla!
mangler en hylde til inde i min alkove til at stille et glas vand og en bog på om aftenen.. en string hylde ville være perfekt.
1. Den gråa familjesamlingen fick tumen upp!
2. Blöjor, hårborste, tandkräm, gummisnoddar, rakapparat, pyjamas, mascara, tandborstar, parfym, tops, tvål, alvedon, rosenkräm, kaos... String i badrummet, ordning!
1. Den gråa familjesamlingen fick tumen upp!
2. Blöjor, hårborste, tandkräm, gummisnoddar, rakapparat, pyjamas, mascara, tandborstar, parfym, tops, tvål, alvedon, rosenkräm, kaos... String i badrummet, ordning!
Att vara orginell och ha sin egen stil är det viktigaste när man inreder sitt hem. Jag personligen älskar allt som har med 50- och 60-tal att göra, i synnerlighet teak-möbler. Jag har jagat den här hyllan i äldre versioner på loppisar och second hand butiker hur länge som helst. Uppfyll min dröm om att få leva på 60-talet!
P.S gillat på facebook, den bruna hyllan!
Det här med att komma på en bra motivering som sticker ut är inte det lättaste. Men egentligen är allting så enkelt. Jag tycker string-hyllan är fantastik och ingen hade blivit gladare än jag av att vinna den!
jag älskar verkligen dessa hyllor och skulle gärna vilja vinna en, en kultsak som borde finnas i alla hem
I februari byter vi vår gamla lya,
Från en trea till en fyra.
Äntligen ska vi få lite mera rymd och yta,
Inredningstankarna fantasierna tycks aldrig tryta.
En snygg och stilig stringhylla,
I valnöt hoppas jag snart mitt hem får förgylla.
Jag skulle gärna vilja vinna en fin stringhylla! Inredning är mitt främsta intresse och en klassiker som denna hade varit en fin skalp, men jag är student och kan inte unna mig lyxprylar som denna. Men tänk som mycket roligare studentlivet skulle vara med en stringhylla på väggen, som kunde bära upp min annars så trista kurslitteratur samt en massa roliga saker. Hoppas, hoppas, hoppas!
Faktum är att jag vill vinna en mest för att min man inte tycker att de är så fina. Jag är helt övertygad om att ifall vi bara hade en så skulle han börja gilla den!
Jag skulle vilja vinna för jag skulle vilja ha en i sovrummet, för där sitter just nu en som inte alls passar in, den ger ett alldeles för tungt intryck. En string hylla vore perfekt. Varför jag inte bara går o köper en. Är för att den första stringhyllan (o än sålänge den enda i vårt hem) fynda jag på second hand för 45 kr!!! o detta var förra året. Så nu väntar jag på att fynda en till, vilket förmodligen aldrig kommer att kunna ske under 500-lappen. Så nu vill jag vinna för att påskynda processen:-)
Har varit på väg att köpa en stringhylla i hur många år som helst, tycker så mycket om dem. Men det är hela tiden något annat som (oftast tråkigare) pengarna går till. Hade varit så fin i vår lille nye sons rum.








