Acnes första möbelkollektion?
Rättelse: Oj vilken enormt positiv respons detta inlägg fick i bloggvärlden. Det blev visst veckans snackis. Acnes kommande insatser i inredningsbranschen verkar vara efterlängtade. Acnes PR- och marknadschef låter dock hälsa att just detta samarbete är fiktivt för examensjobbet i fråga, den riktiga möbelkollektionen är på G men bilder och information kring det kommer längre fram. Spännande!

Pressbilder: Lunds universitet
Åh, vilken nyhet!! Älskar Acne, men håller med.. mer "småprylar". Deras doftljus med Byredo är f.ö underbart!
Blir spännande att se! Kul att det kommer en tävling också!
Kommer du har adventstävlingen som förra året? Det var super rolig att se varje dag vad man kunde vinna, lyste upp i julstressen helt enkelt!
Underbara bilder och ännu finare bord, men jag håller med om att det inte direkt är något som man köper speciellt ofta. Vi får vänta och se vad som kommer.
Verkligen jättefint skrivbord, men det är som du säger, skrivbordet !gömmer" man oftast undan i något mindre rum.
Ha en riktigt trevlig helg!
//Jessica
Ingenting jag skulle köpa. Men, smaken är ju som baken!
nää, inga småprylar, jag är så trött på alla småprylar. kuddar, ljus och allt där emellan. pallen, oj vilken skitsnygg pall!
Spännande! Ser inte ut att vara något för mig, men hade gärna sett ett par acne-kuddar i soffan... Hoppas det är ok att jag länkade till dig i min blogg, som för övrigt är alldeles ny på alltombostad.se?!
Trevlig helg!
Saknar din fredagsblomma, något som jag har anammat: http://fridfullt.blogg.se/2009/october/fredagsblomma.html#comment
Ha en trevlig helg!
Det känns kanske en aning "smalt" men inte desto mindre snyggt. Grymt coola saker - liksom det mesta Acne sätter sin stämpel på. Om man bortser från det kommersiella och begränsande saker som ekonomisk överlevnad tycker jag att det är rätt befriande med lite udda prylar. Det finns ju minst sagt många modehus som släppt prydnadskuddar, kaffekoppar i sitt namn. Acne går sin egen väg. :-)
Trenden verkar onekligen vara att gå från tex kläder till heminredning
Hejsan Frida! Jättebra inlägg! Jag ser fram emot att se fler bilder sen när alla möbler är klara!
Jag har mejlat dig om en sak.
mvh Erica








