17 december - dagens lucka i Adventskalendern
Tävlingen är avslutad. Grattis til Lovisa (som svarade kl. 10:36:57) för din berättelse om din fabrors vurm för Hackmans knivar. Hör av dig med adressen per mail så skickar vi ditt paket på posten!

Hackman är snygga grejer till spisen med hög kvalitet! Köpte faktiskt just en hackmangryta, man vet vad man får. Ge mig väldigt gärna stekpannan så jag kan steka pannkakor åt min lille son! Det är en barnslig rättighet att få fina, frasiga pannkakor med hemmagjord hallonsylt, åtminstone en gång i veckan.
Godmorgon!
Det första jag tänker på är kvalitetsknivar.
För mig står Hackman för kvalité med stort K. Framförallt deras knivar som är riktiga klassiker!
Ha en gó dag och var gärna med i TÄVLINGEN på Hemtrender!
Hackman gör världens bästa kastruller, älska mina två!!
Kvalitet och matglädje!
För mig är Hackman min underbara oumbärliga traktörpanna. Ljuvlig att laga mat i och tillräckligt fin för att ställa fram på det dukade bordet!
Finsk funktionell formgivning
Hackman, då tänker jag på kastruller och stekpannor av god kvalitet.
Hackman är kvalité när det gäller utrustning för matlagning. Finsk kvalité när det gäller stekpannor och inte sämre än våra egna Skeppshult.
Jag förknippar Hackman med rejäla kokkärl i gedigna material och snygg och behaglig design. Trivs jättebra med dem jag redan har hemma!
Stilren design.
Hackman är för mig snyggt designade kastruller! Skulle gärna ha ett par hemma i mitt kök.
Jag tänker på grytor och knivar som är bra. De hänger ofta på väggen i den fina köksbutiken här i stan och jag bara suktar, suktar, suktar...
Matlagning.
Snygga stekpannor & kastruller som håller länge.
Kvalitet, funktion och snygg design!
Köksprodukter av högsta kvalitet! Nu när jag kikade in på deras hemsida fastnade jag för former och färger på besticken. Bjuutiful! hamnar direkt på önskelistan!
Jag förknippar Hackman med köksartiklar, det hörs ju på namnet. Det går väl inte att ta miste på.
Jag förknippar Hackman med Rörstrand, då min far jobbade där i flera år och ofta pratade om just Hackman.
För mig är Hackman synonymt med gemytliga släktmiddagar och min finska farmors underbara köttgrytor.
Jag förknippar Hackman med "hemma", då mina föräldrar hade mycket kärl därifrån. Som student har jag inte möjlighet att köpa det själv, tyvärr, så det vore roligt att vinna en panna :)
Hållbara kvalitetsgrejer
Köksgrejer som fixar GOD MAT på ett enkelt sätt!! Hackman rules!!
Jag förknippar Hackman med rolig och skön matlagning, samt snygga kvalitetsprodukter för köket.
Den skulle passa perfekt för mig då det snart är dags att flytta hemifrån och just nu använder jag mig av familjens stekpanna från Hackman.
Åhh. min stekpanna har gått sönder, handtaget lossna..
de första jag tänker på är kvalitetsknivar i olika storlekar. Som äe perfekt i handen oavsätt vad. :)
Förknippar Hackman med snygga, funktionella kastruller och stekpannor. Jag är Hackman trogen när det gäller dessa.
Allt som finns i min grytlåda, använder bara Hackmans grytor och stekpannor. De är funktionella, snygga och stapelbara.
Jag förknippar främst Hackman med snygga kvalitets produkter till bra priser.
Har bara billiga stekpannor som haft sitt bäst före datum så en panna från Hackman vore en dröm i köket
Snygga, och funktionella kastruller som håller länge.
Jag förknippar Hackman med kvalitetsknivar med evigt liv! :-)
Prylar som verkligen håller.
Jag tänker på knivar.
Jag förknippar Hackman med mina teskedar som jag har ärvt efter en gammelfaster. Bästa skedarna för kiwi och ägg:))finns alltid med vid helgfrukosten.
Så man kan säga att Hackman står för funktionell och hållbar design.
Mvh,
Elin
Hackman, hackman, HACKMAN! Kvalité, köksprodukter, snygg design, lättarbetade, hållbara, eventuellt slut på problem med den slitna budget stekpannan jag har nu :D
Jag förknippar Hackman med kastruller och knivar som håller hög kvalité, och som dessutom är snygga att se på!
Kvalitetsdesign som ger god mat.
Hackman skapar stor matglädje mitt i hemmets hjärta.
Hackman betyder för mig design i tiden med knivskarp kvalitet.
Knivar tänkte jag på först. Men även andra snygga, funktionella kvalitetsprodukter till köket.
Jag förknippar Hackman med hållbar design. Har ärvt grytor från både mamma och mormor som fortfarande fungerar fint!! I dagens slit-och-släng-samhälle är det fint att vissa saker faktiskt håller länge :-)
Hackman är kvalitet rakt igenom, dom gör bl a kastruller, stekjärn, knivar o s v. Skulle gärna vilja ha dagens vinst, har kastrull från Hackman.
Hållbara, fungerande, tidlösa och högklassiga köksredskap som gör matlagningen till ett glädje.
Ett gammalt företag som är grundat på 1870-talet.
Jag förknippar Hackman med köksredskap med vardagslyx och fantastisk kvalité
Hackman för mig är finsk kvalitet,
styrka och hållbarhet :)
Har Hackmans grytor och kastruller sedan min första lägenhet i mitten på 90-talet. De använder jag dagligen fortfarande och de håller imponerande kvalitet.
Hackman är något jag förknippar med kvalitet. Hållbart, gediget & något som fanns med naturligt i familjen i och med den finska delen av släkten.
En ny funktionell stekpanna är verkligen något som behövs här hemma då teflonet bestämt sig för att lossna ur vår nu precis innan jul.
Handtag jag gillar att hålla i
Absolut Design
Cooking is fun with Hackman
Knivskarpa eggar
Matbestick för alla tillfällen
Alltid i mina köksskåp
Noga utvalda material
Jämntjocka gyllenbruna pannkakor. Med grädde och jordgubbssylt.
Kvalitet. En sådan panna har man hela livet. =)
Utmärkt hållbarhet, funktion och form.
Endast 2 dagar kvar tills julrean går ut, passa på att fynda till dig själv och dina vänner!
http://piercingar.blogg.se
Jag tänker genast på knivar! =)
KIKA GÄRNA IN I MIN BLOGG!!!! :)
http://mallamousan.blogg.se
http://mallamousan.blogg.se
http://mallamosuan.blogg.se
http://mallamousan.blogg.se
http://mallamousan.blogg.se
HA EN UNDERBAR DAG!!!!
:)
För mig är det valuta för pengarna! Vad betalar man inte för hög kvalité?! Önskade att jag bara hade deras produkter i mitt kök. Inte dem skitpannor som vi fått från ikea. =/
Har aldrig hört talas om Hackman, men jag tror att HACKMAN och jag skulle kunna ha trevliga stunder tillsammans!!!
Jag förknippar det med mina tre grytor som också är hackman! (:
För mig är Hackman kvalitétsprodukter som håller generation efter generation.
För mig står Hackman för pålitlig kvalitet, med Hackman i köket kan du inte skylla din usla matlagning på att du har dåliga redskap, för Hackman sviker aldrig i köket!
Hackman, finsk kvalité med en tilltalande design. Har en pastakastrull ala Hackman som är hur bra som helst och få en stekpanna ala Hackman ja då blir det säkert något gott att steka till pastan!
Funktionell formgivning av hög kvalitet, skapad för matälskare!
Jag tänker på min farbror som tidigare jobbade som kock. Han har alltid med sig sina Hackman-knivar när han ska laga mat hemma hos någon annan. Han packar alltid upp dem lika andäktigt, slipar dem kort och sätter sedan igång med mästerverken.
Hackman - då tänker jag direkt på bra köksknivar!
Tänker på grymt bra köksknivar!
Hackman är för mig klockrena kastruller, stekpannar och knivar. Kvalitet som räcker länge! Av någon konstig anledning tänker jag också Nyköping - där man kan fynda Hackmans produkter!
Jag har alltid förknippat Hackman med kvalité, dom bästa kastrullerna & stekpannorna som finns att köpa.
När jag ser mina egna sorgliga kastruller och pannor så tänker jag på vilken matfröjd vi skulle få här hemma med lite Hackman på spisen ... har haft serien Panny tidigare och de var superbra, så namnet klingar positivt i mona öron.
Mervärde för matlagning med högklassiga och ändamålsenliga köksredskap. Hög kvalité och tidlös design som gör det roligt att stå i köket!
När jag hör/läser ordet Hackman så ser jag en bild framför mig som visar min mormor stöka runt och laga helt gudomlig husmanskost med sina Hackman. Inget annat märke dög när hon skulle laga mat, Hackman ska det vá, annars får det vá :)
Kvalitet! Tyvärr har jag en hur dålig stekpanna som helst hemma, där allt bränns fast och smakar konstigt, så detta vore världens bästa julklapp till mig!:)
Hackman är för mig det ledande varumärket som skapar bruksföremål för hemmet!
Det självklara valet för en fin stund i köket!
Hög kvalitet och tidlös design som tar matlagningen till ett helt annat plan!
Hackman=redskap för skapade av god mat.
För mig är Hackman: kvalitetsprodukter med snygg design.
Jag tänker på köket och matlagning helt enkelt.
Hackman, då tänker jag direkt på bra grejor till köket som underlättar matlagningsstöket.
Jag tänker på God Kvalité, och mat! Nu blev jag hungrig! =)
För mig är Hackman rent personlig tradition. De första kastrullerna jag fick när jag flyttade hemifrån var från Hackman - bästa kvalitet skulle det vara. Och yes, jag har ju kvar dem än - kompletterar mer än gärna med en stekpanna sen!
God Jul önskar Anna
Gedigna pannor och kastruller, dvs. god kvalitet till köket. Det passar extra bra nu i julstöket!
När jag hör hackman tänker jag på en rolig period i livet då jag och min bror drev restaurang. Hela köket bestod av hackman-utrustning som var av absolut bästa kvalitet. Kockarna (oss) var det kanske lite sämre med... :-)
Jag tänker på snygga, ändamålsenliga och hållbara köksredskap som gör tiden jag tillbringar i köket extra inspirerande!
Haha, när jag var lite tog jag namnet väldigt bokstavligt. Som ett namn eller benämning på en hackande elak gubbe. Nu i vuxen ålder har jag, tack och lov, omdefinierat namnet till fin finsk kvalitet. Bra, hållbara och snygga produkter!
Hackman förknippar jag med robusta och stiliga kastruller, pannor och knivar av god kvalitet - tänk om jag kunde få tillaga nyårsmiddagen i den fina pannan...
Hög kvalitet, pålitlighet - toppresultat och således god mat!!
En utomordentlig julklapp till mig som gått och suktat efter den här masterpannan länge och väl...
Kvalitativa köksprodukter helt enkelt.
Vilken dröm att laga mat med denna då jag har problem med tunga stekpannor för mina svaga handleder. Jag har precis blivit intresserad av matlagning och längtar till jag kan köpa kvalitativa köksredskap:-)
Hackman för tankarna till vassa snygga knivar.
HÖG KVALITÉ!!
Det var min första tanke och min erfarenhet av Hackman!
Tack och hej från Maria
Hackman för mig står för gedigen kvalitet
- fast det kan låta lite som en kliché.
De är även funktionella och snygga,
med Hackmans produkter i köket kan vi känna oss trygga.
Då är jag en STOLT finne!
Tänker på hållbara knivar. För det har ju finnar alltid varit bra på.
Det första jag tänker på är min Hackmankastrull. Jag har haft den i kanske fem år och trots att den har nonstickbeläggning och att jag emellanåt är något omild i min behandling så är den som ny fortfarande. Jag ska byta ut alla mina kastruller och stekpannan till Hackmans, så den här vore ju en bit på vägen...
Pannor av högsta kvalité ...för de är ju de mamma använder...
Finsk matglädje!
Jag tänker på bestick av bra kvalitet när jag tänker på Hackmann.Vår familj har haft Hackman-bestick sen jag var liten och de håller än.
jag tänker på en kastrull som mina föräldrar fick av morfar och mormor en jul. en kastrull i julklapp verkade ju ganska trist. då. för 25 år sen, eller så. men det fortfarande den överlägset bästa kastrullen i mina föräldrars ägo den jag helst använder när jag är där.
Jag tänker att saker var bättre förr, förutom när det gäller Hackman. Gammalt märke som har tagit med sig dåtidens oslagbara kvalité till tvåtusentalet (vad jag har förstått när jag har pratat med min matintresserade mor).
Jag förknippar Hackman med snygg och praktisk köksutrustning av hög kvalitet som även designmässigt håller länge. En investering väl värd sitt pris många år framöver.
Riktigt bra KNIVAR!
Hackman förknippar jag med vackra och funktionella ting till ditt kök. En dröm för varje matintresserad.
När det gäller Hackman så tänker jag på: Finland, god kvalitet, ett märke som funnits länge men på senare tid utvecklat designen till att gälla över ett bredare område och nu har ett väldigt attraktivt sortiment.
Kvalitet!
Jag hade aldrig hört talas om Hackman förut måste jag erkänna. Vi har alltid satsat på ikea och ica knivar hemma hos mig. Sånna som man byter ut efter något år.. Men nu ringde jag svärmor och frågade och hon sa att jag skulle skriva att de skulle lika gärna kunna ha livstidsgaranti på dessa saker för de är verkligen SÅ bra!
Hög kvalitet och produkter som håller livet ut.
hackman är för mig nått som alltid funnits, först och främst som kastrull men även nu då min matglade man gärna har deras design.
Hackman levandegör det finska ordet Sisu, de tillverkar kvalitetsvaror som aldrig ger upp!
Fräcka, fina, föremål. Finurliga
för flinka fingar. Förträfflig
formgivning från fagra Finland.
Idag ett varumärke, imorgon en matlagningsupplevelse
Jag förknippar Hackman med ett stort utbud av användbara köksredskap av riktigt bra kvalitet!
Snygga, rejäla och funktionella kastruller och grytor. Vi har bara Hackman i vårt kastrullstall. Saknar dock en stekpanna av dignitet - skulle gära ha en att matcha grytorna med. :-)
Snygga och hållbara kvalitetsprodukter till köket.
Bra-bättre-Hackman
Kvalité :D
Det bästa av allt inom kastruller. Har kastat alla andra för dessa älskar jag. Vill gärna ha en stekpanna också för den saknas fortfarande av Hackmans kvalitet.
En snygg logga och snygga knivar, det tänker jag på!
För mig är Hackman kvalitet
Koka, skära, vispa smet...
Hackmans redskap klarar det
Gör hemmakock till köksatlet
oj, den var stiligt designad! ^^
Glädjen av att tillaga mat och lyckan (förhoppningsvis) av att sedan få äta en vällagad måltid.
Värdefulla smak till min mat.
Kvalitè ,vacker design ,användarvänlighet
Ordet Hackman styr mig tillbaka till mina barndom med min underbara farmor. I hennes kök var grytorna ständigt puttrade! Jag har sköna minnen från när jag delade hennes kokkonst redan som liten.
Jag förknippar Hackmans med väldigt stilren köksdesign, modernt och användarvänligt.
:-)
Skön design och kvalité,
allt som behövs till köksarbete!
Snygg design, bra funktion och god kvalitet.
Jag tänker på stilrena knivar och gafflar.
Bra och användbara saker med mycket hög kvalitet.
Tyngd, balans och kvalité är vad Hackman är för mig.
Jag förknippar Hackman med färdighet och professionalism. "Riktiga" grejer.
Känner mig nästan liten och nervös, för Hackman är till för de "stora grabbarna". Men tänk då om lilla jag skulle ha en Hackman-stekpanna i mitt fina kök. fniss Jag som lagar riktig middag varje dag till mig och dottern i mina IKEA-kärl, när jag kommer hem från mina studier. Tänk att få visa upp den för mormor och farmor på släktmiddagarna!
Hackman är för mig ett minne från hela livet och något som håller för hela livet. När någon säger Hackman tänker jag på skola, hem och snygg, hållbar design till köket. Tyvärr har jag inte själv råd med det jag helst skulle vilja ha av Hackmans produkter: alla fina stekpannor och kastruller, men jag har lyckats kapa till mig Savonia-bestick! Hackman förknippar jag direkt med finsk design, och är riktigt stolt över det som finne!
Hackman = Kastruller som håller för evigt...!
Hackman för mig betyder kvalitet, såväl stekpannor som knivar.
Hackman - Det är kvalitet i köket för mig!
Hackman ger användarna kvalité, lyx och innovation.
Inte undra på att Hackman snart finns i var mans hem!
Enkel matlagning helt enkelt!
Hackman förknippar jag med grymma stekpannor, kastruller och knivar! mycket mat har gjorts med Hackman -som förövrigt håller år ut och år in, generation till generation
Jag förknippar Hackman men en internetbuggare - nej då jag förknippar dem med bra köksgrejer - kvalitet men också snygg design. Enda gången jag gett någon en komplimang för en stekpanna var när jag såg en från just Hackman.
HACKMAN, de bästa knivarna, kokkärlen o framför allt debästa STEKPANNORNA, HÅLLBARA o GEDIGNA KVALITETSKÖKSREDSKAPEN!!!
Jag tänker på skådespelaren Gene Hackman.
Är även intresserad av matlagning så ni får gärna lära mig vad mer Hackman står för.Skicka en stekpanna så jag får testa.
Efter att, matlagningstokig som jag är, utnyttjat mina Hackmankastruller till max under ca 20 år så finns det bara ett ord som beskriver dom:
KVALITÈ
Hackman = funktion, form och hög kvalitet.
Intressant, jag tänkte på mitt svar innan jag gick till kommentarerna och nästan alla tänker på samma sak....kök, knivar och kvalite! Många K, definitivt k-märkt.
Jag har rötterna i Finland och mitt hjärta är blåvitt. Jag vet sedan barnsben att Hackman borgar för stilren design och god kvalitet. När det ska handlas bestick eller grytor, väljer jag därför alltid Hackman. Och tänker med värme på mina släktingar o vänner hemma i Österbotten.
Jag tänker på köksredskap med stil & kvalité!
Jag tänkte på funktionella produkter av hög kvalitet.
Dessutom fina :)
God Jul!
Enkelt: livslång kvalité
Jag förknippar Hackman med arbetsglädje i köket! Det finns inget mer inspirerande än Hackmans kvalité ända ut i kastrullhandtaget. Det utgör själva grunden till ALL matlagning och kulinarisk äventyrslusta!
Gedigna och funktionella matlagningsprodukter med en otroligt hög kvalitet.
När jag hör och ser Hackman så tänker jag genast på kvalité och snygg design.Deras grytor och kastruller vill man gärna ha många av. Själv har jag en riktigt bra gryta och vill mer än gärna att min nästa stekpanna är en Hackman. Det ger mig alltid glädja att ha funktionella och snygga redskap i köket!
Kvalite av allra bästa slag,
Hackman - räddar min dag.
Hackman får mig att minnas den gamla konservöppnaren Röda Clara som hängde på väggarna hemma hos bland andra min mormor och svärmor. :)
Men nuförtiden förknippar jag främst Hackman med gedigna och funktionella stekpannor och kastruller, vilket är en lycka att ha i köket när man, som jag, älskar att laga härlig mat.
Jag tänker på finsk kvalité när jag hör namnet Hackman. Min mamma har alltid tjatat om hur bra kvalitén är, som med många andra finska produkter också.
Finsk design med tyska anor borgar för yppersta kvalitet, form och funktion!
Jag tänker på när jag flyttade hemifrån första gången och mamma gav mig sin älskade Hackmanpanna som lycka till-present.
Det är kärlek det!
Jag förknippar Hackman med våra bestick! De är helt tidlösa - vi har haft dem i minst 10 år, och kommer garanterat äta med dem i minst 10 år till!
Toppkvalitet.
Kvalitet, gedigna material och innovation.
Stod länge i butiken och kände på grytorna och stekpannorna från Hackman. Den vill jag ha, den verkar så bra sa jag. Sen gick vi hem och längtade efter tomten.
Hackman är för mig förknippad med kvalité. Har dock än så dock bara en kniv.
Hackman för mig är exklusiva köksredskap och bra sortiment till mitt kök
I dessa tider tänker jag på julgodis! Jag har nämnligen en Hackman kastrull som jag alltid kokar julgodis i.
En "galen" mattelärare på Linköpings Universitet, som heter Hackman i efternamn....
Bra köksgrejer som ger GLÄDJE till att laga mat i köket :)
Faktum är att det första jag tänker på är Finland, sedan funktionalitet, kvalitet och design.
En mysig stund i familjens kök,
med långkok, småprat och gemytligt stök.
Alla tillsammans och hjälper varann
och provsmaka med liten sked från pannan.
Gott om tid för varendaste kotte
och oanvändbara men syslöjdsgjorda grytlappar i frotté.
(nödrim har ingen lag, men känslan och minnet är lika verkligt:))
Hackman är grytor för mig, men jag vill ej ha med olika beläggningar utan rena ytor som gjutjärn, rostfritt eller glas.
Tyvärr så förknippar jag Hackman med stekpannor som flagnar för det just det som hände med två stekpannor jag hade från Hackman (trots att jag tog jättebra hand om dem), så jag hoppas verkligen att den nya keramiska beläggningen i funktion är bättre.
tyvärr är hackman för mig outforskad mark - men smidig, inovativ och framförallt riktigt snyggt och stilrent är det! Så jag ser fram emot att testa om det kan vara så bra som det ser ut!
Hackman för mig är lyxig och dyr utrustning till köket som bara de bästa använder sig av! Något som mamma inte har här hemma, men jag skulle vilja ge henne det för det förtjänar hon!
Hackman för mig är inget speciellt då jag aldrig ägt något därifrån. Därför vore det jätteroligt att få prova på denna stekpanna som folk verkligen verkar rekommendera, om man kollar kommentarerna. :)Min mail är: Kajsa_78@hotmail.com
Jag förknippar Hackman med hög kvalitet och köksprodukter som håller livet ut.
jag tänker på grytor och stekpannor i riktigt bra kvalitet!
Om jag var gift med mitt kök - vilket jag ibland känner att jag är - då skulle jag heta Hackman i efternamn!
Knivar och kvalitet!
Hackman är verkligen KVALITET! Jag förknippar namnet med deras knivar, har själv många av dem och de är helt underbara, antar att denna stekpanna är preciiis lika underbar! =)Kram!
Jag förknippar Hackman med tidlös design och superkvalitet!
Först tänker jag på en man, med ett hack i huvudet. Han är lite grå, ganska gammal.
Sen tänker jag på Finland. Mannen kanske bor där. Han med hacket i huvudet alltså.
http://www.gratisklader.se/Register.asp?r=187966
Tänker osökt på kvalitet när jag hör ordet Hackman. En sån skulle vara perfekt i min familj för jämställdheten. Mannen deltar enbart i matlagningen om det är stekning på g. Tänk vad mycket vi skulle steka då.
Kvalité & Funktion förknipar jag med Hackman.
Jag tänker på god och vällagad mat.
Aitoa suomalaista laatua = äkta finsk kvalité, det är vad Hackman står för.
En köksgrej som är praktisk och vacker
och inte går av för hackor!
Kökskraft och kvalité.
För mig står Hackman för kvalité.
Hackman får mig att tänka på lantliga kök och min barndom :)
När man "Hackman" på knivarna kan se,
då vet man att det är äkta kvalite!
Bra kvalite och hållbarhet. Tänk att fylla ett kök med allt från Hackmans, då skulle det bli bra matlagning.
GOD JUL!
Kaseroller er det förste jeg tenker på. Fikk en hackman kasserolle for mange år siden da jeg flyttet for meg selv
Kastruller av god kvalité - mina har inte slagit sig trots rätt regelbunden misshandel, får jag erkänna. Detta dessutom utan att de kostar skjortan, sånt uppskattar jag.
Kvalitetsprodukter såsom stekpannor och köksknivar.
Kvalitet i köket!
Hackman är kvalite.
Hackman förknippar jag med fin kvalite, på stekpannor och knivar
Knivar top of the line.
jag tänker kvalitee när jag tänker på Hackman
Saxar, kastruller och gjutjärnspannor till tusen något som behövs i alla de svenska husen. De är bra i dessa tider då man är frusen. Sätta sig under en filt och ät, det gör susen!
När jag hör ordet hackman tänker jag på min karl här hemma som rubust slänger ner lite grönsaker i en stekpanna, tar mig i sina armar och sen bjuder mig på en hejdundrandes middag! Fackman, det är så det ska vara!
Hackman är min gamla farmors stekpanna, som hon haft typ jämt. Outslitig kvalité- supergod mat!
God funktion och grepp som passar de flesta.
Jag förknippar Hackman med bra service, och kastruller i bra kvalité ( mina kastruller har verkligen hållt måttet sedan 6 år tillbaka, det kallar jag kvalitét).
Bra kvalitet helt enkelt.
haha, tänker direkt på PACKMAN! :D
Hackman gör de enda kastrullerna som går att koka julgodis i! De bränner helt enkelt inte vid. Toppen!
Gediget material!
Hackmans köksredskap är bäst,
vid tillagning av maten till vardag och fest !
Toppkvalité, kort och gott sagt. GOD JUL.
Finland
Funktionellt och bra.
En del av Iittala Group.
Med Hackmans kastruller och pannor på spisen
lyckas även den största novisen
En Hackman är en man
som aldrig blir sliten och behöver bytas ut... ;)
Hackman för mig är riktigt bra knivar som håller i evigheter!
Finsk kvalitet som bäst!
Het design, knivskarp kvalitet.
Tusen måltidernas redskap!
Hackman - jag tänker på snygga kastruller och säker (och god) matlagning.
Vi deltar! Kastruller & knivar!!!
Jag tänker på att det är ett säkert kort att använda i ditt kök. Speciellt om du vill få till en underbar middag utan massa onödigt stök.
Hackman får mig att tänka på god kvalité. Det får mig även att tänka på alla mina mysiga matkvällar som jag hade under min studietid. En av mina presenter när jag flyttade hemifrån var nämligen en Hackmanstekpanna som jag använde flitigt tills den nöttes ut.
Hej!
Med det märket förknippar jag kvalitet! Minst sagt! Toppkvalitet faktiskt!
Natti natti!
Hög kvalitet och glädje att laga mat!
Jag förknippar det med kvalitet.
tjusighet i ett funktionellt paket :)
För mig är Hackman knivar.
Köksutrustning
Helt klart min man Stefans underbara matlagning där han dagligen använder sig av kastruller och grytor designade av just Björn Dahlström. Han skulle bli överlycklig om han fick stekpannan & jag min mage med ;)
Ett slipat varumärke som löser kniviga situationer. ;-) (Hackman-knivar är väldans bra....)
Hur man äter chokladpudding i fyra steg. Gå in och titta :)
Hackman är kvalité
Egentillverkade smycken i bloggen :D
www.MalinEricsson.blogg.se
Jag förknippar Hackman med lyx eftersom jag går efter min budget och handlar alla mina kastruller på second-hand. Med en FUNKTIO skulle jag känna mig som en lyxkock även om jag bara stekte ett ägg.
Hackman förknippar jag med kvalitets produkter för köket,
vilket vore perfekt att ha nu i julstöket.
Mvh/Anna-Lena
Jag förknippar dem med köket och främst med knivar.
hej kolla in rihannas nya video på min blogg
Jag bor tillsammans med min engelske pojkvän och försöker ständigt lära honom fler och fler skandinaviska ord och designers. Ett av de första orden jag lärde honom var faktiskt Hackman och i vårt hus är det namnet på en mycket omtyckt stekgryta vi använder till ALLT! Kanske låter lite knasigt men det har nästan blivit en familjemedlem, speciellt gulligt är det när min pojkvän pratar om honom med sin engelska brytning. Nu vore det ju kul om han kan få ett syskon! :)
Hackman enligt mig: WOW! Jag vet inte hur finnarna gör det, men snyggt som attans blir det när de är i farten. Så mycket att jag nästan dreglar i affären när jag ser deras kastruller, grytor och andra grejer. Det är så snyggt att jag bara vill ha och ha och ha. Och sen att det är hög kvalitet på deras varor gör det så lockande. Jag säger ofta till mina klasskamrater i skolan: "När jag blir stor då ska jag..." och så fyller jag i med det jag drömmer om att skaffa mig när jag är klar med skolan och fått jobb. Dom bara skrattar åt mig då jag är äldst i klassen, 32 år, och fortfarande drömmer om vad jag ska göra när jag ska bli "stor". Yrket är spikat, men mina drömmar om inredningen av mitt kommande hus är fortfarande drömmar och Hackmans underbart snygga grytor, kastruller och stekpannor, SUCK! Jag längtar! Åh, just ja, vad förknippar jag med Hackman. Jo, jag förknippar Hackman med snygg & tidlös men åh så underbar modern design som håller i längden, men först och främst förknippar jag Hackman med drömmar om framtiden.
Hackman är hög kvalitet, stilren och tidlös nordisk design.
Jag skulle gärna byta ut alla mina kok- och stekkärl mot Hackman, eftersom jag är så otroligt nöjd med de jag redan har.
Hackman-för mig är det finskt, funktionellt och snyggt! Bra saker för vardag och fest.








