Elle Decoration UK
I senaste numret av Elle Decoration UK finns en filtspecial (på sidan 38) där bland annat den danska designern Louise Campbells stol "Prince Chair" finns med. Elle menar att "felt is the material of the moment" så min förälskelse i det tjocka ulltyget kanske rent av ligger i tiden? I vilket fall rekommenderar jag er verkligen att köpa marsnumret. Det är proppfyllt av ny och spännande design. Pris: 69 kr via Interpress.

Foton: 1) Privat - Husmusen 2) Pressbild från Louise Campbells hemsida

Foton: 1) Privat - Husmusen 2) Pressbild från Louise Campbells hemsida
Kommentarer
Postat av: Camilla
Härlig stol :D
Postat av: Torun
Har du någon aning om var man kan köpa filt till ett bra pris?
Postat av: Ewa Sandborg
Kanske har du redan koll men om du inte har sett detta www.belysningsbolaget.se så måste du göra det. Jättevackra och skitsnygga lampor!!!
Postat av: Anna
Har du något tips på vad man kan ha som duschdraperi om man inte gillar plast? Finns det några alternativ?
Postat av: Husmusen
Torun:
Garn & Hantverkshuset på Strandvägen 8 i Stenungsund (tel: 0303-845 01) säljer 2 mm's ullfilt. Panduro har också en del men i ganska konstiga färger. Slöjd Detaljer har också filt:
http://www.slojd-detaljer.se/
Postat av: imelda
it's my first time seeing Louise sitting down on her Prince Chair. That chair is bigger than I thought. :) Nice...
Trackback








